V Bruseli hovorili o veľkých plánoch, v Bagdade sú ľudia už niekoľko dní bez vody. FOTO - REUTERS |
Za jedným stolom sedela americká ministerka zahraničia, lídri Európskej únie, ale aj šéfovia diplomacií Iránu či Sýrie, aby spolu ponúkli novej irackej vláde partnerstvo. Jediný, kto novému Iraku neželal, bola iracká odnož al-Káidy. Tá vydala vyhlásenie, že jediným cieľom konferencie je škodiť.
Okrem uznania irackých autorít, ktoré vzišli z januárových volieb, mal summit demonštrovať, že vojna už nenarúša vzťahy medzi Washingtonom a Európou. "Ďakujem Európskej únii za usporiadanie summitu," povedala americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová.
Iračania, ktorých zastupovala delegácia pozostávajúca z niekoľkých desiatok ľudí, apelovali na svet, že ich krajina stále potrebuje pomoc a pozornosť. "Navrhujem niečo podobné ako bol Marshallov plán pre Európu, aj pre Irak," vyhlásil minister plánovania Barham Salih.
Málokto včera v Bruseli skrýval, že ide predovšetkým o symbolickú podporu irackej vláde. Hoci sa sľubovali peniaze i odpúšťali dlhy, napríklad Slovensko oznámilo odpísanie dlhu vo výške 1,12 milióna dolárov, skutočná darcovská konferencia bude až o mesiac v Jordánsku.
Podľa spravodajcov v Bagdade nie je veľká šanca, že sa cez leto situácia v Iraku zmení. Napriek úspešným voľbám, sa bezpečnostná situácia priveľmi nezlepšila. Len včera v Bagade bomba zabila najmenej 18 ľudí. Iračania stále zápasia s existenčnými problémami: v Bagdade už niekoľko dní nefunguje vodovod, bežné sú výpadky elektriny.
Pred novou irackou vládou teraz leží najväčšia úloha: spísanie novej ústavy do polovice augusta a po jej schválení nové parlamentné voľby. Ešte nedávno Iračania signalizovali, že to nestihnú. Včera sa zaviazali, že urobia všetko, aby sa to nestalo.
Iracký summit bol bodom plus aj pre Európsku úniu, ktorá sa zmieta v nestabilite. Podľa diplomatov usporiadanie konferencie dokazuje, že i keď je únia rozštiepená, dokáže sa spojiť, keď treba.
Iračania zase mohli na mieste vylepšiť vzťahy s najbližšími susedmi, čo protestovali proti útoku na Irak. Egypt, Saudská Arábia a Kuvajt naznačili, že chcú nadviazať diplomatické styky s Irakom.