Komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boelová, autorka cukrovej reformy a komisár pre rozvoj a humanitnú pomoc Louis Michel sledujú televíziu pred tlačovou konferenciou o cukrovej reforme.
FOTO - REUTERS
BRUSEL - Európska komisia včera predstavila dlhoočakávaný návrh reformy archaického cukrového režimu Európskej únie, ktorý pretrváva takmer 40 rokov. Reforma má posilniť konkurencieschopnosť európskych farmárov vo svete znížením ceny cukru a cukrovej repy, za ktorú ju vykupuje únia od farmárov. Škody, ktoré tak pestovateľom vzniknú, bude EÚ kompenzovať z troch pätín a plánuje aj vytvoriť fond pre plynulý zánik neefektívnych výrobcov.
"Veríme, že je to jediný spôsob, ako zabezpečiť životaschopnosť európskeho cukrovarníctva v dlhodobom horizonte," vyhlásil hovorca Európskej komisie pre oblasť poľnohospodárstva Michael Mann. Návrh komisie ešte musí prerokovať Rada EÚ pre poľnohospodárstvo. Cieľom komisie je, aby ministri poľnohospodárstva členských štátov únie schválili jej návrh do konca novembra, pričom reforma by mala začať platiť od júla 2006.
Cena cukru by mala do dvoch rokov klesnúť o 39 percent a cena cukrovej repy až o 42 percent z dnešnej úrovne. V súčasnosti sú ceny cukru viac ako trikrát vyššie než ceny na svetovom trhu. Výroba únie sa má z dnešných 19 miliónov ton znížiť v priebehu niekoľkých rokov o 6,2 milióna ton. V Grécku, Írsku, Taliansku a Portugalsku by mali farmári úplne prestať s pestovaním cukrovej repy a preorientovať sa na iné plodiny.
Bez reformy zameranej na konkurencieschopnosť, by podľa komisie došlo k plošnému kráteniu výrobných kvót, čo by postihlo i konkurencieschopných výrobcov. EÚ do reformy tlačila aj Svetová obchodná organizácia (WTO), ktorá európsky dotačný systém označila za nelegálny.
EÚ sa prostredníctvom cukrového režimu zmenila z dovozcu cukru na druhého najväčšieho vývozcu, a to predovšetkým na úkor rozvojových krajín. Produkcia cukru v EÚ presahuje o štvrtinu jej spotrebu a rozšírila pestovanie repy aj do krajín, kde na to nie sú vhodné podmienky.
Podľa návrhu komisie sa cena za tonu cukru zníži z 631,9 eura na 476,5 eura v sezóne 2007 až 2008, potom na 449,9 eura a napokon v sezóne 2009 až 2010 na 385,5 eura. Cena repy sa zníži z dnešných 43,6 eura na konečných 25,05 eura. (reuters, čtk, r)
Reakcie krajín
Nemecko
Hoci nemecká vláda vyhlásila, že reformu víta, nemeckí farmári na ňu tvrdo zaútočili. Podľa tamojšej asociácie farmárov cukrová reforma ohrozí budúcnosť cukrového priemyslu v krajine, vrátane 46-tisíc farmárov, 6500 zamestnancov a 20-tisíc ďalších súvisiacich pracovných miest. "Pestovanie a spracovávanie cukrovej repy v Nemecku nemôže byť obeťou rozširujúcej sa globalizácie," vyhlásil farmársky zväz.
Švédsko
Švédska farmárska loby vyhlásila, že reforma bude mať pre krajinu ďalekosiahle negatívne dosahy. "Priemerný farmár jednoducho nebude schopný vytvárať zisk. Návrh (reformy) je veľmi radikálny, drastický a brutálny," povedal šéf asociácie Otto von Arnold. Podľa neho z 3500 švédskych pestovateľov repy prežijú len tí, s najnižšími nákladmi.
Írsko
Írska farmárska asociácia vyhlásila, že reforma bude znamenať smrť pre tamojší cukrový priemysel. "Je to vypočítaný a premyslený pokus odstrániť repu z periférnych regiónov, vrátane Írska. Tento priemysel jednoducho neustojí takýto pohyb cien," povedal šéf cukrovarníckej sekcie asociácie Jim O'Regan.
Česko
Českému ministrovi poľnohospodárstva Petrovi Zgarbovi sa návrh komisie zdá prijateľný, pretože nekráti českú kvótu a nemusí tak klesať domáca produkcia cukru. I europoslanec Jan Březina predpokladá, že českí cukrovarníci v konkurencii obstoja. "Reforma by mala prispieť k tomu, že cukrovka sa bude pestovať a spracovávať tam, kde to bude výhodné, ako u nás," povedal Březina.
(reuters, čtk)