systém štátnych zastupiteľstiev. V Česku už upustili od podoby prokuratúry spred roku 1989.
Zásadný rozdiel medzi českým a našim systémom je dnes v tom, že kým u nás má prokuratúra samostatné postavenie a výkonná moc na ňu nemá žiadny dosah, v Česku je vrchný štátny zástupca podriadený ministrovi spravodlivosti. U nás generálneho prokurátora volí parlament, ktorému šéf prokuratúry raz ročne predkladá správu o jej stave.
"Generálny prokurátor nepovažuje za potrebné vykonať reformu prokuratúry. Nestotožňuje sa s výrokom pána ministra Lipšica," reprodukovala hovorkyňa Svetlana Husárová stanovisko generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Trnka to ministrovi povedal aj osobne v prezidentskom paláci, keď prezident vymenúval nových sudcov bez časového obmedzenia.
V Česku si zmenu pochvaľujú. Zákon z roku 1993 o štátnom zastupiteľstve "definitívne zrušil systém prokuratúry známy z doby totalitnej minulosti", povedal hovorca českého ministerstva spravodlivosti Petr Dimun. Pôvodný systém bol vraj poznačený a zaťažený spoluprácou s komunistickým režimom. "Súčasne sa mohlo ustúpiť od systému procesov, keď bola prokuratúra veľmi silná a mocenské zložky štátu nevyvážené," tvrdí Dimun. Pozícia štátneho zastupiteľstva podľa neho rozhodne nemá politické zafarbenie a zodpovedá demokratickým princípom.
Juraj Kolesár z Právnickej fakulty v Bratislave si myslí, že súčasné postavenie prokuratúry u nás je odôvodnené. Privítal by však zmenu postavenia prokurátorov v trestnom konaní. "Na základe ich zasahovania sa veľmi často menia rozhodnutia príslušného súdu," hovorí. Aby sa to zmenilo, nie je potrebná ani tak reforma prokuratúry, ako skôr zmeny v trestných kódexoch. "Žiaľ, momentálne k tomu nedošlo," hovorí Kolesár.
Stav, keď ministerstvo spravodlivosti kritizuje, že prokuratúra je jeho protiváhou, považuje Kolesár za prirodzený. Z českého modelu by si príklad v žiadnom prípade nebral. "V situácii, v akej sme, by som bol kategoricky proti takémuto postupu." Hrozilo by totiž zvýšené riziko zasahovania výkonnej moci do práce prokuratúry. "Nepochybne je to tak."
(rp)