Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu však desať nováčikov nemusí vystupovať rovnako jednotne ako v závere summitu, keď sa spoločne chceli vzdať časti svojich peňazí, len aby sa únia dohodla. "Ak ostatní kolegovia nebudú mať záujem o reformy, tak sa nedohodneme. Aj vo Visegrádskej skupine sme sa niekde postavili k reformám razantne, niekde opatrnejšie."
Opatrne reagoval aj na iniciatívu Maďarska zvolať stretnutie štyroch krajín Visegrádu s pobaltskými krajinami a dohodnúť spoločný postup. "Ak sa kolega (maďarský premiér) Gyurcsány rozhodne organizovať stretnutie V 4, samozrejme, prídem. Už dnes mi je však jasné, čo bude presadzovať," povedal Dzurinda. Slovensko podľa neho Blaira podporí. "Máme skúsenosť s ťažkými reformami."
Podľa premiéra Gyurcsánya je aj najhorší predstaviteľný kompromis lepší než únia bez rozpočtu od roku 2007. Britské požiadavky na hlbokú reformu poľnohospodárstva sú podľa neho nesplniteľné. Reformu nie je možné uskutočniť za pol roka, a to znamená, že rozpočet nevznikne ani za britského predsedníctva, povedal Gyurcsány.
Dôležitý bude postoj Poľska, ktoré sa chce ujať úlohy sprostredkovateľa medzi starými členmi. Na budúci týždeň Poliaci zvolali stretnutie šéfov diplomacií Poľska, Británie, Nemecka a Francúzska, aby si prvýkrát po summite spoločne sadli a hľadali riešenie.
Poľská vláda tvrdí, že je pripravená na zmeny poľnohospodárskej politiky, ale len ak sa nedotknú jej roľníkov. "Budeme brániť svoje záujmy," povedal pre Gazetu Wyborczu premiér Marek Belka.
Podporu dostal Blair aj z Česka, ale len čiastočne. Prezident Václav Klaus, známy svojím euroskepticizmom, v rozhovore pre denník MF Dnes odmietol subvencie pre poľnohospodárov, ktoré sú podľa neho prekážkou konkurencie v únii. Premiér Jiří Paroubek sa však k britskej pozícii vyjadroval opatrne a postoj jeho vlády nie je jasný.
MIRIAM ZSILLEOVÁ, grab, pm