Podpredseda parlamentu Béla Bugár (vpravo) nečakal takú ostrú reakciu KDH na včerajšie hlasovanie. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský vyhlásil pokračovanie schôdze na dnes ráno na deviatu hodinu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vládna koalícia prestáva vládnuť a nedokáže rozhodovať nielen o zásadných veciach, ale ani o tých menej dôležitých.
Včera sa vláda nedohodla na delení SPP a rozdelení 25 miliárd, lebo KDH bolo proti, v podvečer zasa parlament neprijal zákon z dielne ministra vnútra Vladimíra Palka. KDH odišlo z rokovacej sály parlamentu a nevráti sa, kým nezasadne mimoriadna koaličná rada.
Za Palkov návrh zákona, ktorý sprísňoval tresty pre nedisciplinovaných vodičov, hlasovalo iba 39 poslancov. Keď poslanci KDH opustili sálu, vládna koalícia musela prerušiť rokovanie, pretože hrozilo, že už neprejde ani jeden vládny návrh zákona.
"Nebudeme sa zúčastňovať rokovaní parlamentu, oznámili sme to aj ostatným koaličným partnerom," povedala poslankyňa KDH Mária Majdová.
Mimoriadne rokovanie koaličnej rady však bude môcť byť najskôr dnes večer alebo vo štvrtok ráno, lebo premiér Mikuláš Dzurinda odletel do Dánska na oficiálnu návštevu.
Majdová tvrdí, že za Palkov návrh nehlasovali napríklad poslanci SDKÚ, hoci na pondelkovom stretnutí lídrov koalície v Trenčianskych Tepliciach nik nepovedal žiadne výhrady. Ako bude ďalej koalícia fungovať? "Uvidíme po koaličnej rade," hovorí Majdová.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že parlament musí dnes fungovať aj bez KDH, ale hneď prvé hlasovanie ukáže, že to nie je dobré, lebo neprejdú niektoré zákony z prvého čítania do druhého. Podľa neho sa chyba stala v pondelok, lebo tí, ktorí nechceli Palkov zákon, mali povedať, že asi neprejde. "Zároveň malo KDH naznačiť, že tento zákon je pre nich taký dôležitý, že jeho neschválenie vyvolá búrku," hovorí Bugár.
Bugár síce vedel, že niektorí poslanci koalície nebudú hlasovať za zákon, ale počítal aspoň so 60 hlasmi. "Lenže tridsaťdeväť? Vyvoláva to otázky," hovorí. "Po Trenčianskych Tepliciach sme sa snažili nájsť riešenia do budúcna. Vidieť, že sú potrebné jednoznačné pravidlá, ale zároveň to potvrdzuje krehkosť každej dohody," povedal.
Problém pri hlasovaní bol najmä na strane SDKÚ, lebo z celého 23-členného klubu hlasovali za zákon iba štyria. Z 11 poslancov ANO hlasovalo za 6 a ostatní boli buď proti, alebo sa zdržali.
KDH má obyčajne problémy s poslancami ANO, ktorí vopred naznačovali, že budú hlasovať slobodne, kým SDKÚ sa tvárilo, že všetky vládne návrhy zákonov podporí.
"Z ANO sa každý zachoval tak, ako cítil," povedal podpredseda ANO Jirko Malchárek, ktorý hlasoval proti. Podľa neho by zákon zvyšoval represiu a "39 hlasov za vládny návrh zákona svedčí aj o jeho kvalite". Tvrdí, že skôr by sa mal zamyslieť minister Vladimír Palko. "My sme vopred avizovali, že so zákonom máme problémy, na rozdiel od SDKÚ, ktoré neavizovalo žiadne problémy," povedal Malchárek s tým, že konflikt je teraz najmä medzi KDH a SDKÚ.
Peter Miššík z SDKÚ nečakal, že hlasovanie vyvolá v koalícii búrku, lebo nejde o ťažiskový zákon. "Mal som pri zákone vecný problém, lebo v ňom neprešla povinnosť mať detské sedačky a obmedzila sa právomoc obecnej a mestskej polície." Bez toho by bol podľa neho zákon bezzubý.
Výsledkom neprijatia zákona je, že autá nebudú musieť od januára budúceho roka svietiť celoročne, vodiči nebudú musieť mať v aute reflexnú vestu, policajti nebudú môcť vziať vodičáky za príliš vysokú rýchlosť.