štátu.
Predovšetkým pre Vietnam to bola mimoriadna udalosť a stretnutie s veľkými očakávaniami sledovala celá krajina. Phan vyhlásil, že jeho návšteva "ukazuje, že vietnamsko-americké vzťahy vstúpili do novej fázy". Bush po skončení rozhovorov podporil vietnamskú snahu o členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii a prisľúbil, že na budúci rok túto ázijskú krajinu navštívi.
Históriu tak pripomínala len skupina demonštrantov pred Bielym domom. "Žiadne peniaze pre komunistov," skandovala skupina asi 200 vietnamských emigrantov a niekoľkých amerických veteránov tak nahlas, že ich bolo počuť až v Ružovej záhrade, kde Bush vietnamského premiéra prijal.
Americký prezident na stretnutí ocenil pomoc pri hľadaní po ostatkoch Američanov, ktorí vo vojne zahynuli a obaja podpísali dohodu, ktorá podľa Busha uľahčí Vietnamcom slobodnejšie praktizovať náboženstvo.
Stretnutie s Bushom prišlo desať rokov po obnovení diplomatických vzťahov s Vietnamom. Bushov predchodca Bill Clinton, ktorý rozhodol o obnovení stykov, navštívil Vietnam v roku 2000. Vietnam už niekoľko rokov kopíruje čínsky model - pri moci sú komunisti, otvára však ekonomiku a pripúšťa súkromné podnikanie. Od obnovenia vzťahov v roku 1995 sa USA stali jedným z hlavných obchodných partnerov Vietnamu. Vlani vzájomný obchod dosiahol 6,4 miliardy dolárov.
Návšteva vietnamského premiéra, ktorá začala v nedeľu v Seattli na severozápade USA, má výrazný ekonomický rozmer. V pondelok sa Phan stretol so šéfom spoločnosti Microsoft Billom Gatesom, navštívi newyorskú burzu a rokuje o nákupe lietadiel Boeing 787 pre vietnamskú leteckú spoločnosť.
Vietnamská vojna si od začiatku 60. rokov do roku 1975 vyžiadala viac než 50-tisíc amerických obetí a viac než milión mŕtvych na vietnamskej strane. V Spojených štátoch našli útočisko státisíce vietnamských emigrantov, ktorí utiekli pred komunistickým režimom.
(reuters, čtk)