Nespokojní diváci v hľadisku na nedeľňajšej Veľkej cene USA v Indianapolise. FOTO - TASR/AP
Škandálna nedeľňajšia Veľká cena USA formuly 1, v ktorej nastúpilo iba šesť z dvadsiatich jazdcov, nezostáva bez ohlasu 120-tisíc oklamaných fanúšikov v hľadisku i organizátorov pretekov. Diváci žiadajú vrátenie vstupného a organizátor Indianapolis Motor Speedway sa chce právnou cestou domáhať škody odhadovanej na vyše 20 miliónov dolárov.
"Sme sklamaní tak ako pri žiadnom inom doterajšom podujatí. Rovnako ako fanúšikovia sa cítime ako obete. Situácia bola celkom mimo našej kontroly," uviedol vo svojom vyhlásení šéf okruhu v Indianapolise Joie Chitwood. Za priebeh VC USA zobral na zodpovednosť prezidenta Medzinárodnej automobilovej federácia (FIA) Maxa Mosleya, bossa Manažmentu F1 (FOA) Bernieho Ecclestona a výrobcu pneumatík Michelin.
Po ťažkej havárii Ralfa Schumachera v trinástej zákrute v piatkovom tréningu na vozidle Toyota, ktoré jazdí na michelinkách, žiadalo sedem tímov (Renault, Williams, McLaren, Toyota, Red Bull, Sauber, Red Bull), aby mohli štartovať na pneumatikách tejto značky s tvrdšou zmesou. Michelin však ani na nich nedokázal zaručiť bezpečnosť v rýchlej zákrute, len ak by sa znížila rýchlosť zavedením spomaľovacej šikany. S čím vo svojom londýnskom sídle kategoricky nesúhlasil šéf FIA Mosley a nepresvedčili ho ani dlhé telefonické rozhovory so zástupcami spomínaných siedmich tímov. Sedmička nakoniec bojkotovala preteky, a tak po okruhu krúžili v súboji o body len monoposty Ferrari, Jordan, Minardi na gumách výrobcu Bridgestone.
Na vnútorné spory medzi dvoma tábormi usilujúcimi sa o ovládnutie formuly 1 doplatili diváci a organi zátori. A hoci Indianapolis Motor Speedway má s ef jednotkou zmluvu aj na budúci rok, po zlých skúsenostiach sa vynoril otáznik. Pritom F1 tak dlho bojovala o návrat na dôležitý americký trh a podarilo sa jej to v roku 2000.
Vedenie FIA si pozvalo zástupcov siedmich tímov na pohovor do Paríža na stredu 29. júna. Na strane rebelantov sú aj Jordan a Minardi, majiteľ trpasličieho tímu Minardi Paul Stoddart dokonca žiada po Indianapolise odstúpenie Maxa Mosleya. Len Ferrari zostáva na strane FIA.
V prehlbujúcom sa spore vo formule 1 silnie v Amerike presvedčenie, aby sa preteky do mekky motoristického športu na kontinente už nevracali. "Goodbye, formula 1! Donevidenia, Bernie Ecclestone. Au revoir, Michelin. Ciao, Ferrari," lúčil sa po deviatom diele seriálu majstrovstiev sveta denník Indianapolis Star. (on)
Hlasy po Veľkej cene USA
Jean Todt, športový riaditeľ Ferrari: "Prišli sme do Ameriky, aby sme štartovali na pretekoch. To sme aj urobili. Ak sa iné tímy z určitých dôvodov rozhodli neštartovať, to už nie je náš problém. Na to sa ma nepýtajte. Aj mne by bolo milšie, ak by išli všetci jazdci. Šéf FIA Max Mosley sa rozhodol, že spomaľovacia šikana nebude, je to jeho právo. Škody pre formulu 1 sú po nedeľňajších pretekoch veľké. USA je pre nás dôležitá krajina a dôležitý trh, ktorý si formula 1 dlho budovala - teraz sme si však neurobili dobrú reklamu."
Max Mosley, prezident FIA: "Myslím si, že divákov by mal odškodniť výrobca pneumatík Michelin a sedem tímov, ktoré nenastúpili na štart. Svojím rozhodnutím uškodili nielen sebe, ale aj celému športu."
Ron Dennis, šéf stajne McLaren: "Po problémoch s pneumatikami Michelin a zamietnutí požiadavky o spomaľovaciu šikanu v zákrute číslo trinásť nemalo sedem tímov žiadnu alternatívu. Riziko by bolo príliš veľké. Verím, že to nebolo posledné vystúpenie formuly 1 v USA."
(čtk, www.f1total)
Champ Car ponúka odškodnenie fanúšikom
INDIANAPOLIS - Po fiasku na Veľkej cene USA majstrovstiev sveta formuly 1 v Indianapolise chcú nahnevaných fanúšikov odškodniť predstavitelia konkurenčnej série Champ Car. Kým sa predstavitelia okruhu Indy Speedway rozhodujú o tom, či budú žiadať od FIA kompenzáciu za nepodarené preteky, Champ Car už teraz vyhlásilo, že fanúšikovia môžu využiť vstupenky z nedeľňajšej VC USA na najbližšiu Grand Prix Clevelandu. "Champ Car World Series sa vždy usiluje robiť všetko pre fanúšikov," píše sa v stanovisku vedenia motoristickej série. VC USA F1 bola poznačená bojkotom tímov jazdiacich na pneumatikách Michelin.
Francúzska spoločnosť neodporučila tímom jazdiť preteky na ich gumách, keďže im nedokázala zaručiť ich bezpečnosť. Do pretekov tak odštartovalo len šesť monopostov na pneumatikách značky Bridgestone. Víťazom sa stal Nemec Michael Schumacher na ferrari, ktorý zaznamenal prvé tohtosezónne víťazstvo. (sita)