Študenti právnických fakúlt tvrdia, že právnické vzdelanie im zaručí dobré uplatnenie. Prváčka Klaudia Kopáčová študuje na fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Okolie sa na ňu pozerá uznanlivejšie, ako keby študovala trebárs prírodné vedy. Pripúšťa, že "polovica z nás je tu aj pre peniaze", ona však obdivuje sudcov, ktorí rozhodujú o spravodlivosti, a to by bola ochotná robiť aj za menej peňazí.
Barbora z Bratislavy robila včera prijímacie pohovory na právnickú fakultu, aby sa lepšie uplatnila. Romantické predstavy o boji za spravodlivosť nemá. Študuje druhý rok históriu na Pedagogickej fakulte, čo ju síce "nesmierne baví", ale učiť v škole by nechcela, lebo tam sú nízke platy a zlé pracovné podmienky.
Ani študent Ján Komara z Tatier neprišiel na právo s predstavou, že bude zachraňovať svet, ale nemyslí si ani, že hneď po skončení školy "budem zarábať stotisíce". Všetko závisí od schopností a kvality, ale verí, že s rozvojom ekonomiky sa bude na Slovensku rozvíjať aj právny systém a "právnikov bude treba".
Komara by sa chcel venovať medzinárodnému či trestnému právu, určite nechce robiť "advokáta rozvádzajúcim sa manželom". Naopak jeho spolužiačka Gabriela Kamková z Pezinka by ľuďom rada aj pomáhala, preto uvažuje o obchodnom či rodinnom práve.
Na Právnickú fakultu sa včera skúšal dostať aj Kristián Blaškovič z Bajču pri Nových Zámkoch, ale nie pre peniaze, lebo je "humanitne orientovaný". Jeho matka pani Emília ho čakala pred fakultou a verí, že zo syna, ktorý je výrečný a má dobrú pamäť, by bol "dobrý obhajca chudoby". Podľa nej totiž netreba za všetkým vidieť peniaze, lebo "keď niečo robíte dobre a s láskou, vráti sa vám to aj inak". (haj)