Sú tu najväčšie možnosti. V súčasnosti agentúry ponúkajú práce od 30 do 100 korún za hodinu. Najslabšie platené sú pomocné práce pri inventúrach v obchodoch a väčšinou ide o jedno- až dvojdňovú brigádu. Celoprázdninové brigády sú napríklad čašník za 60 korún na hodinu, dokladanie tovaru v obchode (48 Sk/h), pokladníčka v rýchloobsluhe (65), čistenie a upratovanie (50), pokladník a uvádzač v kine (40), prepisovanie na počítači (50), recepčná (100), sprievodca po kultúrnych pamiatkach (100) a ďalšie. Keďže v Bratislave je množstvo firiem, práca sa dá zohnať aj v administratíve. Niektoré firmy napríklad potrebujú preliepať pôvodné názvy na obálkach a zmluvách novými. Ide o prácu na doma, za prelepenie jednej obálky je zvyčajne dvadsať halierov.
Lesné závody štátneho podniku Lesy SR budú v lete prijímať najmä študentov stredných a vysokých lesníckych škôl. Podľa hovorcu Lesov SR Petra Gogolu budú v práci prevažovať odborné činnosti pri odvoze dreva. Podľa tabuliek môžu brigádnici zarobiť mesačne okolo 7-tisíc korún. "Ľudia sa mylne domnievajú, že po minuloročnej novembrovej kalamite budeme prijímať brigádnikov na zalesňovanie vo veľkom, ale nie je to tak. Sadenie stromčekov je na jar a organizujú ho pre nás firmy," konštatoval Gogola. Hypermarket Tesco v Banskej Bystrici prijíma brigádnikov od 18 rokov, ale bližšie informácie o možných príjmoch nám neposkytli. Podľa našich informácií sa pri vykladaní tovaru dá zarobiť 40 až 50 korún na hodinu a pri ochutnávkach výrobkov sa dá zarobiť za hodinu približne 80 korún.
Partizánske
Ovocinárska spoločnosť Fructop v Ostraticiach v okrese Partizánske hľadá brigádnikov na zber uhoriek a jabĺk. Zber uhoriek bude v mesiacoch júl a august, spoločnosť ešte nemá obsadených asi 30 zo 100 miest. Práca je určená prevažne pre stredoškolákov a vysokoškolákov. Brigádnici si zberom uhoriek v čistom zarobia 35 korún za hodinu, vyplácaní sú raz za mesiac. Pracuje sa najmenej osem hodín denne v pondelok až v piatok, v prípade záujmu aj v sobotu. Brigádnik si tak mesačne môže zarobiť okolo 6-tisíc korún. Spoločnosť ponúka brigádu aj v mesiacoch september a október, na zber jabĺk hľadá asi 100 brigádnikov. Zber jabĺk je odmeňovaný sumou 38 korún za hodinu. Brigádnikom spoločnosť ponúka aj možnosť ubytovania v areáli firmy. Môžu bývať v podnikovej ubytovni v izbách po štyroch, za lôžko zaplatia mesačne 500 korún. V bunkách je aj sociálne zariadenie a kuchynka.
Hypermarket Tesco v Nitre berie brigádnikov iba cez pracovné agentúry. Počet ľudí a ich zárobok nechce uviesť. Asi dvadsať brigádnikov berie spoločnosť Poľnohospodár Nové Zámky. Využije ich v ovocnom sade, najmä pri zbere broskýň a sliviek. Ponúka 40 korún za hodinu. Zber sa začne po desiatom júli. Jedinou podmienkou pre brigádnikov je vek nad 18 rokov.
Košice
Spoločnosť U. S. Steel ročne krátkodobo zamestnáva asi 200 brigádnikov. Približne 70 percent je študentov Stredného odborného učilišťa hutníckeho a Strednej priemyselnej školy hutníckej v Košiciach. Uprednostňuje tých, čo už absolvovali v spoločnosti prax. Pracujú mesačne 150 hodín, pokiaľ predpisy dovoľujú aj v nočných zmenách a zarobia priemerne 10- až 12-tisíc. Každé leto spoločnosť organizuje platenú stáž študentov. Riaditeľ pre personálny servis a vzdelávanie U. S. Steel Košice Milan Polča hovorí, že "počas dvoch letných mesiacov dostanú jeho účastníci možnosť praxovať tri dni v týždni na odborných útvaroch. Ďalšie dva dni sa zúčastňujú na odborných školeniach a tréningoch špeciálne vyberaných tak, aby dostali informácie, ktoré im školy zväčša neposkytujú, napr. rozvoj manažérskych, vodcovských a interpersonálnych zručností". Súčasťou Summer Intership sú prípadové štúdie a tvorba i prezentácia "miniprojektov". Všetci kandidáti absolvovali náročné testy z anglického jazyka a pohovory na úrovni top manažmentu.
(rf, wm, mp, bej, sen)