Mahmúd Ahmadínedžád sa prekvapivo dostal do druhého kola. Jeho víťazstvo by mohli výrazne pocítiť aj iránske ženy. Ahmadínedžád je proti akýmkoľvek reformám. FOTO - REUTERS |
Prvý raz v histórii iránskych prezidentských volieb sa o víťazovi nerozhodlo v prvom kole. Ani jeden zo siedmich kandidátov nezískal viac ako 50 percent hlasov. Toto sa čakalo. Účasť 62 percent voličov je prekvapením a meno súpera bývalého prezidenta (1989 - 1997) a umierneného konzervatívca Alího Akbara Hašimiho Rafsandžáního pre piatkové druhé kolo je už prekvapením obrovským.
So starostom iránskeho hlavného mesta Teherán, ultrakonzervatívcom Mahmúdom Ahmadínedžádom nepočítal takmer nikto. Ani on sám. V jeho volebnom štábe úspech tak zaskočil, že nemali pripravenú miestnosť na tlačovú konferenciu a museli narýchlo postaviť improvizované pódium.
Druhé kolo môže byť veľmi nervózne. Rafsandžání čakal, že doňho pôjde s poriadnym náskokom, teraz ho od Ahmadínedžáda nedelia ani dve percentá.
Do hry určite budú chcieť zasiahnuť aj reformátori, ktorí vyšli naprázdno. Ich kandidát, bývalý predseda parlamentu Mahdí Karrúbí skončil až tretí a včera vyhlásil, že ultrakonzervatívci podplácali voličov a voľby sfalšovali. Požaduje ich anulovanie.
To je však viac ako nepravdepodobné. O platnosti volieb tak ako o všetkých zásadných problémoch v Iráne totiž rozhoduje Rada strážcov - ultrakonzervatívne združenie klerikov.
Aj preto už reformátori začali rokovať o ďalšej taktike. Rafsandžání síce nie je ich kandidát a patrí skôr do krídla konzervatívcov, ale pretože žiadny z reformátorov vo voľbách neuspel, musí si teraz reformné krídlo vybrať. Buď vyhlási bojkot druhého kola, ale potom by mohol zvíťaziť tvrdý konzervatívec Ahmadínedžád. Alebo podporí prijateľnejšieho Rafsandžáního a pokúsi sa s ním spolupracovať.
Tento sedemdesiatročný pragmatik blízky najvyššiemu duchovenstvu už vyhlásil, že chce zmierniť konfrontáciu so Spojenými štátmi a pred voľbami niekoľkokrát opakoval, že dá väčší priestor ženám.
Jeho dcéra Faeza Hašimi, bývalá šéfredaktorka populárneho časopisu Zan (Žena), nedávno predniesla revolučnú myšlienku, že nosenie zákonom predpísanej šatky je súkromnou vecou každej ženy.
Za Ahmadínedžáda pravdepodobne hlasovali extrémne chudobné oblasti. Vystupoval predovšetkým s ekonomickými heslami a kritizoval súčasné vedenie, pretože podľa neho nevie hospodáriť s obrovským bohatstvom krajiny.
FOTO |
Autor: agentúra Epicentrum pre SME