Staronovým predsedom DS sa na kongrese stal Ľudovít Kaník. Branislav Hochel (v pozadí), odporca fúzie s SDKÚ, ho poraziť nedokázal.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Predsedom Demokratickej strany zostal zástanca tesnejšej spolupráce s Dzurindovou SDKÚ Ľudovít Kaník, ktorý v sobotu na kongrese v Banskej Bystrici zvíťazil o 42 hlasov nad zásadným odporcom zlúčenia strán Branislavom Hochelom. Hochel bude prvým podpredsedom strany. Kaník tvrdí, že ešte nie je isté, či DS splynie s SDKÚ.
"Demokratická strana má oddnes dvoch predsedov. Mikuláša Dzurindu a jeho klon," zhodnotil výsledky jeden z rozčarovaných straníkov.
"Budem sa snažiť, aby vedenie preskúmalo všetky alternatívy, aby žiadna nebola sabotovaná. Predložíme členom varianty alebo jeden variant, ale taký, ktorý bude mať ambíciu, byť tým najlepším spôsobom na presadzovanie záujmov Demokratickej strany a zachovanie značky," hovorí Kaník. "Koncepcia, ktorú som predložil, počíta aj s riešením spojenia s SDKÚ."
Budúcu spoluprácu predstaviteľov odlišných koncepcií politiky strany naznačila už prvá tlačová beseda. Kým Hochel považuje výsledky hlasovania kongresu za odmietnutie fúzie, Kaník si to nemyslí.
Spoločná pravicová politika najmä s SDKÚ by podľa Kaníka mala zabrániť víťazstvu extrémistov a populistov vo voľbách. "Dajme jasný signál, že sme pripravení do takýchto snáh vstúpiť. Otázka nie je, či bude Demokratická strana pôsobiť, ale ako zabezpečiť, aby mohla pokračovať v realizácii programu," hovoril v prejave pred hlasovaním. Za škodcov a nepriateľov označil Ficov Smer, ktorý sa spojil "s najextrémnejšími silami", a za menšie, ale významné nebezpečenstvo považuje stredový populizmus SF. Niektorí delegáti mu pripomenuli, že "nebezpečných" predstaviteľov SF vygenerovala práve SDKÚ.
Kaník navrhol delegátom, aby vznikla spoločná komisia DS a SDKÚ, ktorá pripraví materiály a navrhne najvyšším orgánom strán, ako má vyzerať ich spolupráca. O budúcnosti DS by mal rozhodnúť decembrový mimoriadny kongres.
Časť delegátov kritizovala Kaníka, že nedodržal sľub, že privedie stranu k siedmim percentám, niektorí mu odporučili, aby svoje koncepcie so svojimi priaznivcami uskutočňoval v SDKÚ. "Nastúpte teraz do autobusu a večer ste v SDKÚ. Odcestujte do Ružinova," vyhlásil jeden z odporcov.
Hochel tvrdí, že na kongrese sa rozhodovalo o likvidácii strany. Napriek výsledkom presadzuje jej samostatnosť a stabilizáciu. "Na politickej scéne je už veľa mačkopsov a voliči ich majú už vyše hlavy. Voľby budú o hodnotách. Na Slovensku chýba nenáboženský a neideologický občiansky konzervativizmus," presviedčal. Delegátom ponúkal, že do roka a do dňa bude DS "dobrou nevestou aj pre veľkých hráčov".
História DS
Demokratická strana vznikla v roku 1944 počas SNP. Pred voľbami 1946 sa pod jej značkou zjednotili demokratické sily. Nástup komunistov v roku 1948 znamenal koniec.
a komunizmu namiesto DS fungovala Strana slovenskej obrody. Niektorí jej činovníci sa po páde komunizmu prihlásili späť. Strana obnovila svoju činnosť zo zákona v roku 1989.
V prvých slobodných voľbách v roku 1990 získala v slovenskom parlamente sedem mandátov. Reprezentovali ju napríklad Oľga Keltošová, vo federálnej vláde Ján Langoš, v slovenskej vláde Ján Holčík, Ladislav Snopko či Helena Woleková.
V roku 1992 sa už do slovenského parlamentu nedostala.
V roku 1994 KDH ponúklo miesta na kandidátke predstaviteľom menších pravicových zoskupení. Ponuku prijala SKOI, jej nominant Ján Langoš sa tak dostal do parlamentu. DS ponuku odmietla. Kandidovala so Stranou podnikateľov a živnostníkov, ale neuspela.
V roku 1995 sa stal šéfom DS Ján Langoš, jej preferencie išli načas hore.
V roku 1998 sa predstavitelia DS uchádzali o hlasy voličov ako súčasť demokratickej platformy SDK. Rozpad SDK znamenal aj pohyby v samotnej DS. Pre nesúhlas, že skupina poslancov za DS opustila klub SDK v parlamente, ohlásili odchod z DS Ivan Mikloš a Viktor Nižňanský.
Začiatkom roka 2001 sa už o funkciu predsedu, v čase, keď preferencie opäť klesali, Langoš neuchádzal. František Šebej sa krátko po zvolení za nového predsedu funkcie vzdal, nechcel totiž spolupracovať s podpredsedom Ľudovítom Kaníkom. Namiesto Šebeja potom delegáti zvolili za predsedu práve Kaníka.
V roku 2002 DS rozbehla volebnú kampaň, ale krátko pred voľbami z boja odstúpila po rozhodnutí predsedníctva, hoci už uzavrela koalíciu s DÚ Jána Budaja. Kaník odporučil, aby priaznivci DS dali svoj hlas Dzurindovej SDKÚ. Langoš ako jeden z lídrov kandidátky, bol zaskočený, dozvedel sa o tom totiž až z televízie. (sp)
Kaník: Fúzia s SDKÚ je jednou z možností
ĽUDOVÍT KANÍK sa stal staronovým predsedom demokratickej strany.
Smeruje DS k splynutiu s Dzurindovou SDKÚ?
"Mojou koncepciou nie je jednoznačná orientácia na fúziu s SDKÚ. Chcem nájsť najvhodnejšiu cestu pre budúcnosť Demokratickej strany. Fúzia je jednou z možností. Mojou úlohou je nájsť spôsob, ako sa bude dať realizovať program, ako sa budú môcť členovia DS presadiť vo verejnom živote a ako bude môcť mať strana podiel na moci, aby sme mohli program realizovať. Na rozdiel od Braňa Hochela nevylučujem spojenie."
Aké sú ešte možnosti?
"Všetky ostatné. Ako v manželstve záleží na oboch partneroch."
Vo svojej volebnej reči ste sa prihovárali za spoločnú komisiu s SDKÚ, ktorá pripraví materiál o budúcej spolupráci.
"Prihováram sa za vznik spoločnej komisie, ktorá zanalyzuje výsledky spolupráce a navrhne orgánom strán ďalšie pôsobenie." (wm)
Hochel: Verím, že máme šancu aj sami
BRAŇO HOCHEL bude prvým podpredsedom DS a hlavným oponentom staronového predsedu Ľudovíta Kaníka.
Prehrali ste súboj o post predsedu a ďalšie smerovanie strany, ako vidíte ďalší osud DS?
"Pomer hlasov pri voľbe predsedu je jednou stránkou mince, druhou je pomer hlasov na post prvého podpredsedu. Nad protikandidátom, ktorý je za fúziu, som vyhral asi 55 percentami. V orgánoch budem ďalej presviedčať v prospech suverénnej strany. Som presvedčený, že máme šancu."
Myslíte si, že fúzia s SDKÚ nie je pre stranu dobrá?
"SDKÚ je pragmatická strana, ktorá je konglomerátom rozmanitých pohľadov. Mám dojem, že nie je vždy najslušnejšia. Princípy našich stanov nebude schopná nikdy akceptovať. Prieskum ukázal, že fúzia by nezvýšila silu SDKÚ."
Smeruje Kaník DS do SDKÚ?
"Je to jeho cieľ." (wm)