Basketbal spomína strieborne, hoci u nás z jamy

Pred dvadsiatimi rokmi obsadili basketbalisti ČSSR v Nemecku druhé miesto, v tíme bolo päť Slovákov: Kropilák, Rajniak, Žuffa, Matický, Vraniak

Strieborní basketbalisti z ME v Nemecku. Horný rad zľava: tréner Pavel Petera, Igor Vraniak, Oto Matický, Stanislav Kropilák, Jaroslav Skála, Jiří Okáč, Peter Rajniak. Dole zľava: Zdeněk Böhm, Vlastimil Havlík, Kamil Brabenec, Juraj Žuffa. Na šampionáte hrali ešte Vladimír Vyoral a Leoš Krejčí.


Pred dvadsiatimi rokmi obsadili basketbalisti ČSSR v Nemecku druhé miesto, v tíme bolo päť Slovákov: Kropilák, Rajniak, Žuffa, Matický, Vraniak

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Československí basketbalisti získali na majstrovstvách Európy 1985 v Nemecku striebro. Vo finále 16. júna prehrali v Stuttgarte so Sovietskym zväzom 89:120. Predtým však senzačne zdolali Juhosláviu vo štvrťfinále (102:91) a v semifinále Španielsko (98:95). Zostava s piatimi slovenskými hráčmi: Stanislav Kropilák (kapitán tímu), Peter Rajniak, Juraj Žuffa, Oto Matický, Igor Vraniak, siedmimi českými: Jaroslav Skála, Kamil Brabenec, Vlastimil Havlík, Leoš Krejčí, Jiří Okáč, Zdeněk Böhm, Vladimír Vyoral vybojovala našu poslednú medailu v hre, v ktorej svet s úctou skloňoval pojem - československá škola.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienku na stuttgartský triumf neprinášame z nostalgie za zašlými časmi, ale výlučne ako dôvod na vážne zamyslenie sa. Všetky slovenské kolektívne hry sa od rozdelenia republiky, okrem hokeja a sprvoti ženského basketbalu, prepadli. Mužská basketbalová jama je však najhlbšia.

Slovensko nehralo v bývalej spoločnej republike podkošové druhé husle. Svit, Bratislava, Prievidza boli i lídrami. V roku 1946 sa ČSR v Ženeve dokonca stala kontinentálnym šampiónom. V zostave boli Bratislavčania Bobocký, Herrmann, Hluchý, Křepela, ligové poradie bolo: 1. Sokol Brno o bod pred VŠ a ŠK Bratislava. Čs. basketbalisti získali dovedna na majstrovstvách Európy zlatú, šesť strieborných a štyri bronzové medaily.

V basketbalovej Európe, ktorú si ešte môže pamätať stredná a staršia generácia, postupom času začali bezkonkurenčne vládnuť ZSSR a Juhoslávia. Ak ich niekto dokázal do roku 1992 (vtedy sa aj de iure rozpadla Juhoslávia, ZSSR i ČSFR) z času na čas zdolať, tak sa to podarilo Československu, Taliansku, Španielsku, na konci osemdesiatych rokov aj Grécku, Francúzsku, Izraelu, ktorý hráva v európskej zóne.

SkryťVypnúť reklamu

Na ME 1985 odchádzalo však Československo potichúčky. Dva roky predtým po prvý raz spadli do B-skupiny. Z nej sme síce ihneď postúpili, ale pred odchodom na 14. ME do Nemecka tréner Pavel Petera hovoril o jedinom - skončiť aspoň na siedmom mieste, čo zaručovalo pôsobenie v "áčku" aj o dva roky.

Nemecké noviny s iróniou písali o našich ako o výbere starých pánov (základná päťka mala vekový priemer nad 30 rokov). Zo skupiny postúpila ČSSR s odretými ušami zo 4. miesta po výsledkoch: Taliansko 80:82, Izrael 93:92, SRN 83:101, Bulharsko 68:84, Holandsko 104:66.

Potom však basketbaloví bohémi zdolali Juhosláviu a Španielsko s esami takého kalibru ako Chorvát Dražen Petrovič, prvý vysoko vážený Európan v NBA, alebo barcelonská hviezda San Epifanio, strieborný medailista z OH 1984. Deficit rýchlosti nahradzovali úžasnou tvorivosťou, vtipom, streleckými koncertmi z veľkých vzdialeností.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsať rokov nie je až tak veľa. Matický je stále aktívnym basketbalistom Interu, Okáč Prostějova. Ešte pred desiatimi rokmi hral Kropilák, ešte dlhšie Brabenec a Vyoral.

Po rozpade ZSSR a Juhoslávie sa basketbalová Európa riadne rozrástla o špičkové tímy. Naši susedia z Česka sú permanentne v A-skupine a raz sa prebojovali na kontinentálny šampionát. Slovensko sa lopotí v najnižšej kategórii a trasie sa, či postúpi zo skupiny s Írskom, Švajčiarskom a Maltou.

Výsledky ME

Skupina - Leverkusen

Taliansko 80:82

Izrael 93:92

NSR 83:101

Bulharsko 68:84

Holandsko 104:66

Postup zo 4. miesta

Boje o umiestnenie -

Stuttgart

Štvrťfinále

Juhoslávia 102:91

Semifinále

Španielsko 98:95

Finále

ZSSR 89:120

Vo štvrťfinále zdolalo Československo Juhosláviu 102:91. Vľavo vo výskoku Dražen Petrovič a náš Jaroslav Skála (č. 4), vpravo Stanislav Kropilák (č. 8), chrbtom Juhoslovan Knego.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu