O voľby bol veľký záujem. Hlasovanie o tri hodiny predĺžili. Na snímke zástup žien pred volebnou miestnosťou v meste Kóm. FOTO - ČTK/AP |
Pôvodne sa iránske vedenie obávalo nízkej účasti voličov. Včera popoludní však tlačový hovorca ministerstva vnútra Iránu Džachanbaši Chandžaní oznámil, že do piatich a pol tisíca volebných miestností prišlo vyše 55 percent zaregistrovaných voličov a voľby museli pre nečakaný záujem predĺžiť o tri hodiny.
O prezidentskú funkciu, ktorá však v Iráne nie je najvyššia, pretože rozhodujúce slovo má duchovný vodca krajiny ajatolláh Ali Chameneí, sa uchádzalo 7 kandidátov. Tradične sa delili na tri skupiny, konzervatívcov, centristov a reformátorov. Aj keď za favorita pokladali sedemdesiatjedenročného Akbara Rafsandžaního, ktorý už bol prezidentom Iránu v rokoch 1989-1997, ani ďalší kandidáti nemali zanedbateľné šance. Reformátor Mustafa Moin sa teší podpore mládeže, čo je v Iráne, kde mladí ľudia tvoria 70 percent obyvateľstva, podstatné.
Konzervatívci podporujú bývalého policajného šéfa Mohammada Bakra Kalibafa, ktorý za vojny s Irakom presadzoval export islamskej revolúcie silou. Je možné, že ani jeden z nich nezíska potrebný počet hlasov na víťazstvo v 1. kole a po prvý raz v histórii sa v Iráne bude musieť konať druhé kolo.
Predvolebná kampaň bola najostrejšia v histórii krajiny, čo pozorovatelia hodnotia ako ďalší znak demokratických zmien v Iráne. Voliči však pred voľbami žiadnu výnimočnú aktivitu neprejavovali a niektoré opozičné sily dokonca vyzývali na bojkot volieb. Podľa zahraničných pozorovateľov si však veľa mladých ľudí uvedomovalo, že nízka účasť by zvýhodnila konzervatívcov.
Reformátori presviedčali svojich priaznivcov, že práve pre ich pasivitu vlani konzervatívci opäť ovládli parlament.
Reformátori predpokladajú, že do 2. kola postúpi Rafsandžaní a ich kandidát Moin. Ani víťazstvo Rafsandžaního však nebudú považovať za úplnú prehru. Pokladajú ho za pragmatika, ktorý má tesné vzťahy s náboženskými vodcami, ale je schopný naviazať dialóg so Západom. Prezidentské voľby v Iráne, nech už v nich zvíťazí ktokoľvek, nezmenia radikálne orientáciu krajiny, ktorú vedie duchovenstvo.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME