BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti, Súdna rada a sudcovia spolupracujú na novom systéme hodnotenia sudcov. "Je to úplná novinka, také niečo tu neexistovalo," tvrdí člen rady Juraj Sopoliga. Nový systém stanoví kritériá, podľa ktorých sa budú jednotliví sudcovia posudzovať. "Budeme môcť porovnať, kto má alebo nemá zostať v zbore, či postúpiť na súd vyššieho stupňa."
Povinnosť hodnotiť sudcov každých päť rokov určil zákon o sudcoch. Účinný je od januára 2001, presné pravidlá však stále neexistujú. Komisia sa znova zíde až v septembri a nie je isté, či sa už vtedy dohodne. Dohodu potom ešte musí schváliť Súdna rada. Na prípadné hodnotenie sudcov do konca roka, aby bola dodržaná lehota, tak v najlepšom prípade zostanú dva či tri mesiace.
"Bude to strašne rýchlo, a preto si myslím, že to nesie veľké riziká," obáva sa viceprezidentka stavovskej organizácie Združenie sudcov Slovenska Jarmila Maximová. Nevie si vysvetliť, ako je možné, že ani po piatich rokoch zásady stále nie sú prijaté. Pripomína, že Súdna rada prvý pracovný návrh predložila už v roku 2002 a po tom istom volalo združenie už pred dvoma rokmi.
Hodnotenie síce neovplyvní platy sudcov, ale bude mať zásadný vplyv na ich funkčný postup. Ak niektorý dopadne viackrát zle, môže si privodiť aj disciplinárne stíhanie, v krajnom prípade údajne aj prísť o funkciu. Sopoliga od nového systému očakáva, že zabráni, aby sa na vyššie súdy dostávali menej kvalitní sudcovia a skvalitní prácu sudcov. "Vytvorí sa oficiálny tlak na to, že každý bude vedieť, na čom je," povedal.
Zohľadňovať sa bude kvalita a množstvo odvedenej práce, prihliadať sa bude aj na činnosť sudcov v samosprávnych a stavovských organizáciách. To všetko zhodnotí predseda súdu na základe vlastných poznatkov, stanovísk predsedov kolégií a senátov, odvolacích senátov a poznatkov prieskumnej komisie, ktorú zriadi príslušná sudcovská rada.
Sudca sa bude môcť proti hodnoteniu odvolať. O jeho námietke bude rozhodovať sudcovská rada na konkrétnom súde, čo podľa Sopoligu minimalizuje riziko subjektívneho hodnotenia sudcov.
Ministerstvo spravodlivosti sa k novým zásadám zatiaľ nevyjadruje. "Zásady hodnotenia práce budeme využívať na účely výberového konania a kariérneho postupu," informovala Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru.
(rp)
Priemerný plat sudcov je 47 500 korún
BRATISLAVA - Priemerný plat sudcov na Slovensku je 47 500 korún, obdobne zarábajú aj prokurátori. "Okrem toho sudca môže dostať na návrh sudcovskej rady aj odmenu až do výšky funkčného platu," hovorí Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti. Rezort sa okrem pravidelnej valorizácie podľa nej nechystá platy sudcov zvyšovať.
V iných právnických povolaniach možno zarobiť viac. Veľmi lukratívnymi povolaniami môžu byť advokát, notár či exekútor. Aj medzi advokátmi sú však takí, pre ktorých je plat sudcu lákavý.
Sudcovia aj prokurátori kritizujú, že im štát už štyri roky nedal 14. plat, hoci naň majú zo zákona nárok. Každoročne však parlament príslušný paragraf zákona upraví tak, že im 14. plat pozastaví. (rp)