BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič včera podpísal nový Trestný zákon a Trestný poriadok, ktorý začne platiť od januára. Nový Trestný zákon je podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica modernou normou, ktorá "nebude dávať šancu páchateľom, ale tým, čo rešpektujú zákony". Trestný poriadok podľa Lipšica zabezpečí efektívne a rýchle konanie, aby trest nebol len spravodlivý, ale aj rýchlo uložený a vykonaný.
Trestný zákon prináša nové rozdelenie trestných činov na prečiny a zločiny. Pri prečinoch nemôže presiahnuť horná hranica trestu päť rokov. Nanovo definuje krajnú núdzu, nutnú obranu a oprávnené použitie zbrane, keď vychádza z princípu, že riziko útoku by mal znášať útočník a nie napadnutý.
Zavádzajú sa aj nové druhy trestov. Trest domáceho väzenia by sa mohol ukladať pri prečinoch až na jeden rok. V prípade trestu povinnej práce bude môcť súd odsúdenému uložiť pracovať vo voľnom čase a bez nároku na odmenu od 40 do 300 hodín. Novinkou je aj podmienečný odklad trestu s probačným dohľadom.
Kritizovaná zásada trikrát a dosť pri obzvlášť závažných trestných činoch je zachovaná aj v novom Trestnom zákone. V prípade páchateľov úkladnej vraždy dokonca zavádza zásadu dvakrát a dosť. Znamená to, že ak bol niekto odsúdený za úkladnú vraždu druhýkrát, dostane doživotie. Páchatelia "mafiánskych" vrážd budú môcť dostať len doživotie.
Trestný poriadok zakotvuje osobitnú formu skráteného vyšetrovania. Ak bude páchateľ prečinu pristihnutý priamo pri čine alebo na úteku, mal by byť odovzdaný súdu do 48 hodín. Ak sudca pre prípravné konanie nerozhodne trestným rozkazom, bude musieť do 15 dní vytýčiť hlavné pojednávanie.
Väzba pri prečine nebude môcť presiahnuť rok a v prípade zločinov tri roky. Len pri obzvlášť závažných zločinoch bude môcť byť štvorročná.
Hlavné pojednávanie bude vedené formou sporu a svedkov budú vypočúvať procesné strany - prokurátor a advokát.
Súd bude môcť zasiahnuť iba do spôsobu vykonania výsluchu.
Zavádza sa aj inštitút sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní - o väzbe, domovej a osobnej prehliadke, použití odpočúvania a o iných zaisťovacích úkonoch. (sita, r)