Kim Čong-il (vpravo) hostil v Pchjongjangu delegáciu z Južnej Kórey. Na rozhovory ich povolal krátko pred ich návratom do vlasti. FOTO - REUTERS |
"Sme ochotní vrátiť sa k šesťstranným rozhovorom o jadrovom odzbrojení hoci aj na budúci mesiac," povedal Kim ministrovi. Potom vraj dodal typické severokórejské ale. ,,Ale len vtedy, ak Spojené štáty prejavia dostatok rešpektu a uznajú nás ako partnera."
Severná Kórea sabotovanie rozhovorov o odzbrojení pravidelne zdôvodňuje nepriateľským postojom Spojených štátov. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová naposledy vo štvrtok však povedala, že USA uznávajú Severnú Kóreu ako suverénny štát.
Kimova audiencia a prísľub - hoci si kladie podmienky - je zhruba po roku signálom, že Severná Kórea bude aspoň ochotná diskutovať. Úsilie juhokórejskej, čínskej a americkej diplomacie pritiahnuť Severnú Kóreu k rozhovorom o jadrových zbraniach zosilnelo v posledných týždňoch po tom, čo vzrástlo podozrenie, že KĽDR sa pripravuje na podzemnú jadrovú skúšku.
Stretnutie juhokórejského ministra Čong Tong-jonga so severokórejským vodcom sprevádzali bizarné okolnosti. Keď si Čong išiel ráno v hlavnom meste Pchjongjang zabehať, do odletu do vlasti mu zostávalo už len niekoľko hodín. Zdalo sa, že KĽDR opustí bez toho, aby sa v najizolovanejšej krajine sveta dozvedel niečo nové. KĽDR vo februári potvrdila, že vlastní jadrové zbrane a rok už odmieta zasadnúť k mierovým rozhovorom.
Ranný džoging však Čong prerušil, keď z čiernej limuzíny značky Mercedes vystúpil severokórejský oficiálny predstaviteľ. Čongovi v polminútovom rozhovore oznámil, že veľký vodca je pripravený ho zakrátko prijať. Rád by sa vraj stretol s priateľmi, s ktorými sa stretol pred piatimi rokmi, keď sa konal medzikórejský summit. Onedlho už sedel Čong v obleku na rokovaniach s Kimom.