Britský premiér Tony Blair a francúzsky prezident Jacques Chirac sa v Bruseli na summite zvítali ako priatelia. Vopred však bolo jasné, že jeden druhému nič nedarujú. Chirac a Blair reprezentujú dve odlišné vízie Európy. FOTO - REUTERS |
BRUSEL - Krízový summit Európskej únie sa začal. Nikto však včera nedokázal odhadnúť s akým výsledkom sa skončí. Dva týždne od prvého neúspešného referenda o európskej ústave sa politici dokázali zhodnúť na jedinom: dokument nie je mŕtvy, ale nebudeme tlačiť na jednotlivé štáty, aby sa ho čo najskôr pokúšali schváliť. Aspoň takéto vyhlásenie sa očakávalo od včerajšej večere európskych štátnikov.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda chce, aby ratifikácia euroústavy pokračovala aj po francúzskom a holandskom odmietnutí. Súhlasí aj s ročnou pauzou v tomto procese, ktorý by únia využila na ďalšie premýšľanie.
Premiéru v najvyšších poschodiach európskej politiky zažil včera český premiér Jiří Paroubek. Do Bruselu prišiel s jasnou pozíciou pokračovať vo schvaľovaní ústavy. A to i napriek tomu, že doma je referendum o nej v podstate zablokované a na presadenie dokumentu v parlamente nemá dostatok hlasov.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder ešte pred summitom povzbudzoval, že euroústava má budúcnosť aj po dvoch odmietnutiach v referendách. "Hlasy, ktoré tvrdia, že euroústava je mŕtva, sú podľa mňa mylné a diskreditujú jej schvaľovanie," povedal kancelár.
Francúzsky prezident Jacques Chirac už hovoril o mimoriadnom summite.
Väčším bolehlavom než euroústava však bola pre politikov dohoda o rozpočte únie. Povestnou žabou na prameni nebola už len Veľká Británia a jej požiadavka na zachovaní takzvanej britskej zľavy, ktorú každoročne vo výške 4,6 miliárd eur dostáva späť z Bruselu.
Tesne pred začatím summitu odmietol konečný kompromisný návrh, predložený v stredu večer Luxemburskom ako predsedajúcou krajinou únie, aj holandský premiér Jan Peter Balkenende. Holanďania sa nechcú zmieriť s tým, že sú najväčšími čistými prispievateľmi do európskeho rozpočtu únie v prepočte na hlavu. "My chceme, aby sa táto situácia zmenila," povedal Balkenende.
Nové členské štáty budú naopak medzi tými, kto luxemburský projekt podporí. "Musíme sa snažiť dohovoriť na rozumnom kompromise, prijateľnom pre všetkých. Urobím preto všetko, čo bude v mojich silách," povedal Dzurinda.