Dve ženy, ktorým "nevlastní" manželia darovali obličky, 33-ročná pani Miriam a 54-ročná pani Marcela sa cítia tri dni po transplantácii veľmi dobre. FOTO PRE SME - PETER BURAN |
BANSKÁ BYSTRICA - Lekárom Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa podarila unikátna transplantácia obličiek. Utorková operácia, pri ktorej si dva manželské páry darovali obličku navzájom, sa podarila a pacienti sa cítia dobre. Darcami boli manželia, ktorí darovali obličku "cudzím" manželkám.
Podľa vyjadrenia špecialistov použitý spôsob skríženej transplantácie obličiek je jedinečný a nemá na Slovensku obdobu. Aj v Amerike sa swapovej metóde darcovstva a operácií začali venovať len pred piatimi rokmi, v New Yorku dokonca prvýkrát takto operovali len pred deviatimi mesiacmi.
Štyri mimoriadne náročné operácie trvali sedem hodín. Tím banskobystrických lekárov operoval súbežne v dvoch sálach.
Vedúca lekárka Transplantačného centra Eva Lacková hľadala dva vhodné páry pre skríženú transplantáciu jeden a pol roka. Po všetkých potrebných testoch sa dve rodiny niekoľko dní pred operáciou zoznámili. Lacková má vo svojej databáze ešte šesť manželských párov, ku ktorým hľadá vhodné kombinácie.
Slovenské zákony presne určujú kto môže byť darcom orgánov. Sú to príbuzenskí a emocionálni alebo nepriami darcovia, skrížení darcovia. Takzvaní "altruistics strangers", čiže náhodní dobrovoľní darcovia, ktorí ponúkajú svoje orgány, nie sú na Slovensku povolení. Lekári sa obávajú, že by to mohlo viesť k obchodovaniu s orgánmi.
"V žiarskej lokálnej televízii sa objavil inzerát, že niekto ponúka obličku. Ani sme na to nereagovali," hovorí Lacková.
Krížená transplantácia je veľmi špecifická operácia, preto si operačný tím musel vyžiadať povolenie od odborného konzília pre geneticky nepríbuzné transplantácie pri ministerstve zdravotníctva.
Na čakateľskej listine je zhruba 700 ľudí odkázaných na transplantáciu. Ročne sa transplantuje na Slovensku asi 120 ľudí. Niektorí na transplantáciu čakajú aj niekoľko rokov. Od roku 1999 vykonali štyri transplantačné centrá 1219 operácií, z toho Banská Bystrica takmer 40 percent.