PARÍŽ - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vyzvala Francúzsko, aby sa snažila znížiť vysokú mieru nezamestnanosti úpravou pracovných zákonov. Uľahčilo by to firmám najímať a prepúšťať zamestnancov. Zároveň by Francúzsko malo znížiť náklady na najímanie pracovníkov, dodala OECD.
"Zlepšenie situácie na trhu práce by nielen zvýšilo životnú úroveň a rastový potenciál, ale aj obmedzilo zhoršovanie spoločenského postavenia ľudí a zmiernilo tlaky na verejné výdavky," uviedla OECD vo svojej správe o ekonomike Francúzska. Po znížení 10,2-percentnej miery nezamestnanosti, ktorá je najvyššia za posledných päť rokov. OECD Francúzsku odporúča zmierniť prísne zákony na ochranu pracujúcich, čo by firmám uľahčilo prijímanie zamestnancov. Zároveň by to zvýšilo pružnosť trhu práce, uvádza sa v správe.
Francúzsko by sa malo snažiť zmeniť prístup ľudí k minimálnej mzde. "Politici s ťažkosťami presviedčajú verejnosť, že zvýšenie reálnej úrovne minimálnej mzdy pravdepodobne prinesie rast nezamestnanosti, ale nezvýši celkový dopyt," uviedla OECD. Na zvýšenie účasti na trhu práce by Francúzsko malo obmedziť motiváciu starších ľudí na predčasné ukončenie pracovného procesu. Mala by sa pokúsiť zefektívniť služby úradov práce a pracovných agentúr, aby lepšie uspokojovali požiadavky firiem o pracovníkov.
OECD zachovala svoju prognózu francúzskeho ekonomického rastu a verejných schodkov, ktoré minulý mesiac zverejnila vo svojom pravidelnom ekonomickom výhľade. Naďalej pre tento rok predpovedá rast hrubého domáceho produktu o 1,4 percenta a pre budúci rok o 2 percentá. Deficit verejných financií odhaduje na tento a budúci rok na 3 percentá.
(čtk)
MOSKVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom schválil predaj 10,7 percenta svojich akcií vláde za 203,5 miliardy rubľov (okolo 260 miliárd korún). Štát, ktorý teraz vlastní zhruba 39 percent Gazpromu, tak v najväčšom svetovom producentovi zemného plynu získa kontrolný podiel.
Prezident Vladimir Putin podmieňuje kontrolným podielom štátu v Gazprome uvoľnenie obmedzenia pre zahraničných akcionárov spoločnosti. Očakáva sa, že menšie obmedzenia zvýšia dopyt po akciách Gazpromu a tým aj jeho trhovú hodnotu.
Ruská vláda v polovici mája oznámila, že Gazpromu nepredá štátnu ropnú spoločnosť Rosnefť, za ktorú mala v plynárenskom gigante získať majoritný podiel. Za zvýšenie štátneho podielu v Gazprome sa namiesto toho rozhodla zaplatiť v hotovosti. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a je kľúčovým vývozcom tejto suroviny do krajín strednej a západnej Európy. (čtk)