Kým vlani v apríli poberalo od štátu dávky a príspevky v hmotnej núdzi okolo 170-tisíc ľudí, tento rok v apríli ich bolo o 15-tisíc viac. Medziročne narástli aj výdavky štátu na financovanie sociálnej siete: zo 430 miliónov v apríli 2004 na vyše 594 miliónov v apríli 2005.
Svetová banka tvrdí, že príčinou realtívne rozsiahlej chudoby na Slovensku je vysoká nezamestnanosť. "Ukázalo sa, že rodiny s aspoň jedným zamestnaným živiteľom vykazujú oveľa nižšiu mieru chudoby ako rodiny, v ktorých sú bez práce obaja živitelia," tvrdí vo svojej štúdii Svetová banka, ktorá meria chudobu na celom svete.
Potvrdzujú to aj údaje Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa ktorých je najviac poberateľov dávok a príspevkov v hmotnej núdzi v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji, teda v regiónoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Naopak, najmenej ľudí je na sociálne dávky odkázaných na severe a západe Slovenska.
Mierny rast počtu ľudí poberajúcich dávky a príspevky v hmotnej núdzi odôvodňuje ministerstvo práce tým, že vlani ustal prudký prepad ľudí evidovaných na úradoch práce. Na druhej strane ľudia, ktorí sa po prepustení ocitli v sociálnej siete, mali nárok na výplatu dávok. Medzi dávky sa totiž počíta aj bývalá podpora v nezamestnanosti.
Z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že jeden chudobný poberal minulý rok od štátu v priemere na dávkach a príspevkoch v hmotnej núdzi zhruba 2940 korún mesačne. Počas vlaňajška pritom priemerná dávka chudobnému občanovi postupne rástla - ku koncu roka už presahovala 3280 korún mesačne.
Slovensko patrí v Európskej únii medzi krajiny s najvyššou mierou chudoby. Financovanie sociálnej siete pre také množstvo chudobných je významnou položkou vo verejných výdavkoch. Len na vyplácanie dávok a príspevkov v hmotnej núdzi išlo vlani 6,3 miliardy korún, čo bolo zhruba 1,17 percenta všetkých verejných výdavkov.
Okrem toho však štátna a verejná správa platí aj tým ľuďom, ktorí by sa bez peňazí z verejných zdrojov ocitli v chudobe. Ide napríklad o podporu zamestnávania v chudobných regiónoch, rekvalifikácie, náhrady cestovného pri dochádzaní za prácou či o príspevky pre pracujúcich zdravotne postihnutých.