Nedostatky, ktoré zákonu vyčíta, sa sčasti zhodujú s námietkami súkromných vlastníkov lesov a ochranárov. Začiatkom tohto týždňa sa prezident stretol so súkromnými vlastníkmi, lesníkmi aj ministrom Zsoltom Simonom. Od zástupcov mimovládnych organizácií a verejnosti dostal asi 1300 e-mailov so žiadosťou, aby zákon nepodpísal.
Minister Simon je z prezidentovho rozhodnutia sklamaný. "Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje nový lesný zákon," reagovala Simonova hovorkyňa Katarína Czajliková. Ministerstvo zákon považuje za "rozumný kompromis" a Simon verí, že poslanci zákon opäť podporia.
Gašparovič pochybuje či je zákon v súlade s článkom ústavy o ochrane súkromného vlastníctva. "Chýba ustanovenie, podľa ktorého by vlastníkovi patrila náhrada za obmedzenie vlastníckeho práva," píšu v stanovisku jeho právnici.
Zákon podľa prezidenta obmedzuje práva vlastníkov napríklad aj v prípade osobitných lesov, v ktorých je obmedzená ťažba dreva, pričom nespomína náhradu.
Prezident upozornil na to, že zákon v jednom paragrafe síce zakazuje horolubný spôsob ťažby, ale ďalší paragraf ho umožňuje. V stanovisku dáva za pravdu ochranárom, keď tvrdí, že zákon umožňuje nekontrolovateľne prekročiť plánovanú ťažbu. Ďalším nedostatkom je podľa prezidenta aj zákaz vstupu do lesa počas ťažby. Mal by sa týkať iba vstupu na miesto ťažby a nie celého lesa.
Pred hlasovaním v parlamente plánujú ochranári oslovovať všetkých 88 poslancov, ktorí už za zákon hlasovali.
Šéf pôdohospodárskeho výboru Miroslav Maxon si myslí, že v parlamente sa nájde 76 hlasov na prelomenie veta, aj "keď by bol rád, keby sa nenašlo". Za najvážnejšiu považuje otázku kompenzácií za obmedzenie súkromného vlastníctva.
Zákon by mal platiť od 1. júla, prezident navrhol posunutie účinnosti od 1. septembra. (dro)