
Letecká spoločnosť, ktorá vyrastie na zvyškoch skrachovanej Swissair, sa bude volať jednoducho Swiss. Podľa predstaviteľov spoločnosti nový názov odráža „typickú švajčiarsku charakteristiku kvality“. Švajčiari si však nie sú takí istí, že nová spoločnosť bude mať úspech. Podľa prieskumov len 7 percent z nich si myslí, že Swiss má veľmi dobré predpoklady na prežitie. Swiss sa stane nástupcom Swissairu, ktorý doplatil nielen na problémy leteckého priemyslu po útoku na Ameriku, ale najmä na zlé rozhodnutia predošlého vedenia. Vďaka štedrej podpore štátu a domácich švajčiarskych firiem a bánk sa tak podarilo zachrániť aspoň niečo z voľakedy prestížnej leteckej spoločnosti. (gk)FOTO – REUTERS
BRATISLAVA - Demokratická strana podala v týchto dňoch v kauze Devín banka trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa tajomníčky Republikovej rady DS Ivety Plšekovej, strana vychádza z materiálu o kontrole v Devín banke, ktorý dostala k dispozícii v minulom roku po tom, čo ohlásila, že má pripravené trestné oznámenie v tejto veci.
Podľa Plšekovej si v roku 1999 Devín banka uložila na termínovaný účet v Shauliu Bankas Litva 250-tisíc dolárov, v tom istom roku prevzala bankové záruky za firmu Apis Baltia vo výške 245-tisíc dolárov. V roku 2001 Devín banka opäť vložila do tejto istej banky 700-tisíc dolárov a poskytla ďalšie záruky firme Apis Baltia. V minulom roku si uložila Devín banka 500-tisíc dolárov v Info Bank Minsk.
Neexistujú pritom dokumenty, že si banka preverovala finančné výkazy a platobnú disciplínu klienta Apis Baltia a dokonca ani nevedela o zárukách, ktoré poskytla. Podľa Plšekovej nie je známe, aký profit mala mať Devín banka za poskytovanie záruk, a nie je jasné, aký právnik banke v tejto kauze radil. Záruky neboli podľa strany poskytnuté na základe štandardných podmienok.
Pri podaní trestného oznámenia demokrati vychádzali zo zákona o bankách, ktoré sú povinné nakladať s vkladmi klientov spôsobom, ktorý vkladateľov nepoškodzuje a neohrozuje bezpečnosť a stabilitu banky. Predstavitelia DS tiež upozornili na to, že o podozrivých transakciách v Devín banke museli vedieť predstavitelia Konfederácie odborových zväzov, ktorí v nej mali desaťpercentný podiel a dvaja z nich v tom čase sedeli v rozhodovacích orgánoch Devín banky.
Bývalý člen predstavenstva skrachovanej Devín banky a podpredseda Strany občianskeho porozumenia Marián Mesiarik odmietol obvinenia, podľa ktorých Konfederácia odborových zväzov vedela o podozrivých transakciách v Devín banke. Mesiarik ďalej zdôraznil, že pri vzniku banky boli akcionármi niektoré odborové zväzy a nie KOZ. V súvislosti s podozrivými transakciami v Devín banke Mesiarik uviedol, že boli za ne zodpovední po získaní podielov v banke predovšetkým ruskí majitelia a manažment banky.
(sita)