
Organizovanú skupinu zlodejov automobilov zo severného Slovenska sa podarilo rozbiť. Policajti zadržali vyše 30 osobných áut. Medzi nimi boli aj odcudzené automobily zahraničných turistov, ktorí Slovensko navštívili v uplynulých mesiacoch. Zadržali niekoľko desiatok ľudí, väčšina z nich pochádza z Liptova. FOTO TASR – JOZEF ĎURNÍK
BRATISLAVA – Od začiatku tohto týždňa pracovali kriminalisti na rozložení organizovanej skupiny zločincov, ktorí už niekoľko rokov páchali trestné činy v Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Zásah sa skončil v stredu skoro ráno, vyšetrovanie a prepočítavanie policajnej koristi pokračovalo ešte včera. Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak povedal, že išlo o najrozsiahlejšiu akciu od osamostatnenia republiky.
Policajti predviedli 23 ľudí vo veku 30 až 50 rokov z okresu Liptovský Mikuláš. Okrem jedného podnikateľa a jedného invalidného dôchodcu boli všetci nezamestnaní. Desiati sú obvinení a polícia navrhuje ich väzbu. „Ide o hlavných organizátorov. V týchto krajoch ovládali páchanie kriminality, mali nad ňou kontrolu a zabezpečovali prepojenie na medzinárodné kriminálne zoskupenia.“ Inšpekcia ministerstva preveruje aj možné prepojenie na policajtov. Zaistení kradli motorové vozidlá, predávali ich doma, ale aj do zahraničia, prevažne do balkánskych krajín a krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Páchatelia boli zapletení do rôznych nelegálnych obchodov, násilnej trestnej činnosti, ako aj „celej palety činov z Trestného zákona“, vrátane vydierania.
Policajti zaistili 30 áut značky BMW, Mercedes a Volkswagen Golf, 50 motorov a rôzne súčiastky, dlhé a krátke strelné zbrane od pušiek až po ťažký guľomet, ktorý mal v zásobníku 760 nábojov. Okrem toho našli aj pušný prach, 8 fliaš ortuti, 4 ukradnuté motocykle, 1 vodný skúter, ukradnutú spotrebnú elektroniku, značkové šatstvo, nepriestrelné vesty, sto ampuliek efedrínu a tri vrecúška zatiaľ neznámeho prášku: „Pravdepodobne ide o heroín alebo kokaín.“
Našla sa aj spojovacia technika, dvadsať sád razníc na výrobné čísla áut, doklady totožnosti na rôzne osoby, štyri motorové píly, 600-tisíc korún, 12-tisíc eur a rôzne plastické trhaviny, ktoré bližšie určí až kriminálno-expertízny ústav.
Spišiak hovorí, že podobné skupiny už rozložili buď čiastočne alebo úplne koncom minulého roka: „Týmto odhalením pracovníci kriminálnej služby preukázali, že nestratili vôľu do práce.“
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ, ANDREA HARMANOVÁ