Berlín 16. júna (TASR) - Ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách sa nemusia vôbec čudovať nad svojou ospalosťou, pretože ich vnútorné hodiny dostávajú príliš málo svetla, tvrdia nemeckí vedci, ktorí sa týmto problémom zaoberali.
"Denné svetlo je najdôležitejším ukazovateľom času na vnútorných hodinách. Zatiaľ čo počas slnečných dní nám poskytuje až 100.000 luxov, aj v najlepšie osvetlených kanceláriách je to len 400 luxov," uviedol profesor Till Roenneberg z univerzity Ludwig-Maximilians-Universität-München na nedávnom kolokviu odborníkov zaoberajúcich sa skúmaním ľudského spánku v Berlíne.
Aj človek, ktorý v daždi čaká na autobus dostane 10.000 luxov a jeho vnútorné hodiny tak majú možnosť prispôsobiť sa vonkajšiemu času, uviedol Roenneberg. Vnútorné hodiny človeka sú zakotvené v génoch a ovplyvňujú aj jednotlivé fázy činnosti a oddychu. C dôsledku trvalo "zle" tikajúcich vnútorných hodín u človeka nastávajú poruchy spánku, nedostatok energie a dokonca depresie.
Ešte viac ako úradníci sú nedostatkom svetla postihnutí pracovníci chodiaci na smeny, najmä tí, ktorí pracujú v noci. "Pri pokuse uskutočnenom v závode Volkswagenu vo Wolfsburgu osvetlili jednu časť montážnej haly svetlom 2000 luxov. Výsledkom pokusu bolo, že robotníci trávili radšej aj pracovné prestávky v dobre osvetlenej hale ako by mali ísť do menej osvetlených miestností vyhradených na pracovné prestávky.
Hľadanie vhodných programov na prestavenie vnútorných hodín u človeka je ešte len začiatku, dodal Roenneberg.