"Ide o mimoriadne citlivú záležitosť, preto bude zrejme najlepšie ponechať národným vládam maximálny priestor, aby sa samy rozhodli, ako ďalej," povedal slovenský veľvyslanec pri Európskej únii Maroš Šefčovič.
V druhom spornom bode summitu - rozpočte na roky 2007 až 2013 - Slovensko dúfa, že sa krajiny dohodnú a prijmú luxemburský návrh. Ten je pre nás výhodnejší, lebo zohľadňuje mieru individuálneho ekonomického rastu krajín.
Znamenalo by to, že napriek tomu, že nám znížia limit na čerpanie fondov zo 4 na 3,8 percenta HDP, dostaneme viac peňazí. Slovensko má totiž vyšší ekonomický rast.
"Je pre nás dôležité, aby sme hneď od začiatku roka 2007 mohli poberať prostriedky únie v plnej výške ako riadna členská krajina. Ináč by sme dostávali iba to, čo doteraz - teda sumu odsúhlasenú v prístupovej zmluve, ktorá je podstatne nižšia," hovorí Šefčovič.
Problematickejšie bude presadiť slovenský plán získať čo najviac prostriedkov na odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Komisia na to odporučila 237 miliónov eur, ale Bratislava tvrdí, že potrebuje viac, vzhľadom na podstatne vyššie náklady operácie.
Ďalšou prioritou Slovenska bude, aby sa predĺžilo obdobie, počas ktorého sa môžu čerpať fondy na odsúhlasené projekty. "Podobné návrhy podporujú aj ostatné nové členské štáty, lebo im ešte bude trvať, kým sa naučia efektívnejšie využívať európske peniaze. Komisia a starí členovia sú však väčšinou proti, lebo chcú sprísniť finančnú disciplínu," povedal Jaroslav Náhlik zo slovenskej misie v Bruseli.
Podľa veľvyslanca Šefčoviča bude luxemburské predsedníctvo zajtra do poslednej chvíle rokovať s jednotlivými krajinami - podľa stupňa ich "problematickosti" vo vzťahu ku konečnej dohode. Slovensko bude podľa neho pravdepodobne patriť medzi tie "bezproblémové".
Autor: Lucia Kubošová, Brusel