Predseda Európskej komisie José Barroso pred začínajúcim sa summitom únie optimizmom neoplýval. FOTO TASR/AFP
BRUSEL - Summit Európskej únie, ktorý sa dnes začína v Bruseli, podľa dostupných informácií ústavu síce v zvláštnej deklarácii nepochová. Predĺž však o rok lehotu na jej schválenie. Ústava mala byť schválená do októbra budúceho roka. Zároveň dostanú členské krajiny voľnú ruku. To znamená, že si každá môže termín referenda posunúť podľa seba.
Je to tak trochu víťazstvo Británie, ktorá zatiaľ ako jediná referendum pôvodne plánované na budúci rok "zmrazila". A tiež jasný dôkaz, že európski lídri ani po niekoľkých týždňoch neprišli na to, čo s polomŕtvym dokumentom robiť.
Navyše, výskumy verejnej mienky v členských krajinách, na ktoré čaká ratifikácia, ukazujú na ďalšie jasné nie. A toho sa tiež vedenie únie zľaklo.
Barroso: Dajme si pauzu
Aj predseda Európskej komisie José Barroso včera vyzval členské štáty na prestávku, ktorú by mali využiť na premýšľanie o Európe a jej smerovaní: "V túto chvíľu nemáme zázračné riešenie, je preto najmúdrejšie dať si čas na rozmyslenie a využiť ho."
Podľa informácií diplomatov sa uvažuje o zvolaní zvláštneho summitu na jeseň, kde by sa hovorilo práve o budúcnosti únie. Barroso zdôrazňoval, že "pauza" neznamená definitívne zastavenie schvaľovania.
Európsku úniu zjavne čaká obdobie neistoty. Sám výsledok summitu a dojem, ktorý zanechá u občanov únie, majú len matné obrysy. Aj preto sa počíta, že sa rokovanie pretiahne až do soboty.
"Predpokladám, že sa bude volať po jednote, ktorú treba demonštrovať občanom," hovorí jeden z veľvyslancov členských krajín.
Žiadne výbušné témy, žiadne rozširovanie
Do vopred pripravených záverov summitu podľa diplomatických zdrojov radšej nezaradili výbušné témy. Napríklad, založenie európskeho diplomatického zboru a zostavenie nového postu ministra zahraničia, s ktorým počítala euroústava. Niektorí politici, hlavne z Holandska, sa totiž obávajú urobiť čokoľvek, čo zaváňa obchádzaním ich nie v referende.
Prvý raz zrejme nebude summit deklarovať ochotu na ďalšie rozširovanie. "Táto pasáž vypadla," potvrdil jeden zo slovenských diplomatov.
Práve vstup ďalších krajín do únie je ohrozený. V Bruseli sa verejne špekuluje o odklade prijatia Bulharska a Rumunska o rok, teda až na január 2008. Ohrozené sú šance Chorvátska a predovšetkým Turecka, s ktorým by sa mali rozhovory začať
3. októbra. "Ak sa nezačnú rozhovory s Chorvátskom, je nepredstaviteľné, že by sa začali s Tureckom," dodal slovenský diplomat.
Barroso včera v Bruseli upokojoval, že únia nechce nič meniť na záväzkoch, ktoré už urobila.
Turecko: obchod s Britániou
Práve Turecko má byť podľa dôveryhodných informácií predmetom obchodu s Britániou, aby pristúpila na kompromis o rozpočte na roky 2007 až 2013. Londýn totiž patrí medzi advokátov tureckého vstupu, ale v mnohých krajinách, hlavne vo Francúzsku, sú ľudia proti. Ak by Briti povolili v rozpočte, mohli by dostať prísľub, že Turecko má šancu na vstup.
Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker však včera vyhlásil, že si je skoro istý, že na rozpočte sa lídri nedohodnú. Britská neochota vzdať sa svojej zľavy, ktorú každý rok dostáva späť z rozpočtu, nie je podľa Junckera jedinou prekážkou. Napríklad holandská vláda požaduje zníženie výšky odvodov do spoločného mešca.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel