V schátranom obytnom dome na Mäsiarskej ulici v Košiciach včera spadla časť strechy, ktorá so sebou strhla aj pod ňou stojaci balkón. V dome bývalo sedem rodín. Len niekoľkí z nich mali nájomné zmluvy, ale ani tí neplatili. Väčšina z nich ropzšíri rady bezdomovcov. FOTO - TASR |
KOŠICE - Arcidiecézna charita v Košiciach eviduje okolo 700 ľudí, ktorí sú bez domova. Podľa odhadov však v meste žije takmer
1 500 bezdomovcov. V utorok tohto týždňa ich rady rozšírili ďalší. Dá sa očakávať, že počet Košičanov, ktorí sa ocitnú na ulici, bude naďalej narastať. Podľa hovorkyne Magistrátu mesta Košice Zuzany Bobrikovej približne 8 500 nájomníkov nedokáže zaplatiť nájom a služby, ktoré súvisia s bývaním. Spolu s rodinnými príslušníkmi je ich 20 000. Každý zo skupiny ľudí, ktorí sú odkázaní na sociálnu pomoc, je potenciálny bezdomovec.
Mesto Košice nedisponuje ubytovacími kapacitami. "Riešením by bola výstavba bytov nízkeho štandardu. Mesto nemá peniaze na postavenie takýchto ubytovní," povedala Bobriková.
V Košiciach momentálne funguje útulok na Fialkovej ulici skapacitou 30 lôžok. Na budúci týždeň oficiálne otvoria ďalší na Bosákovej ulici. Nový útulok poskytne nocľah 80 bezdomovcom. Zariadenie provizórne funguje od januára s polovičnou kapacitou.
Ako povedal riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach Ján Dečo, ktorá útulok prevádzkuje v spolupráci s Mestom Košice a s Úradom Košického samosprávneho kraja, útulok by mal okrem nocľahu poskytovať aj stravu, oblečenie, hygienické a poradenské služby.
Ešte tohto roku chce charita zriadiť v objekte aj celodennú ubytovňu. Budú ju môcť využívať bezdomovci, ktorí sa aktívne zapoja do sociálnej a pracovnej terapie. "Klient, ktorý sa nebude podieľať na vlastnej resocializácii, druhú noc už tam nebude spať," povedal Dečo.
Bezdomovci budú spočiatku spávať v miestnosti s dvadsiatimi lôžkami s minimálnym vybavením. Podľa ich prístupu k resocializácii sa môžu dostať do izieb s menším počtom lôžok. V rámci sociálnej terapie sa budú podieľať na úprave okolia, upratovaní, pestovaní zeleniny v areáli centra. Za nocľah zaplatia symbolických desať korún.
Podľa Deča charita nie je schopná riešiť v plnej miere problémy odkázaných ľudí, a teda ani problém rastúceho počtu ľudí bez domova. "Našimi aktivitami často suplujeme samosprávu: "Myslím si, že samosprávne orgány by mali byť v tejto oblasti oveľa aktívnejšie." (sen)