Koalícia sa nevie dohodnúť, kam pôjdu peniaze z SPP. ANO by peniaze chcelo použiť na investičné stimuly, SDKÚ chce splatiť časť štátneho dlhu a KDH otázka rozdelenia výnosu nezaujíma. FOTO-PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Diskusia o roz členení Slovenského plynárenského priemyslu na viac častí je aj o rozdelení peňazí, ktoré z operácie budú pre štát plynúť. Koaličné strany majú totiž rozdielne predstavy o použití tohto mimoriadneho príjmu štátneho rozpočtu. Aj na tom stroskotáva, prečo vláda plán rozdelenia SPP ešte neschválila.
Očakáva sa, že rozdelenie plynární môže vyniesť okolo 50 miliárd korún, z ktorých by štát dostal 25,5 miliardy ako "mimoriadnu dividendu" zodpovedajúcu jeho 51-percentného podielu v SPP. Výplata má byť rozdelená do nasledujúcich troch rokov. Výnos vznikne pri preceňovaní majetku plynární, ktorým musí SPP prejsť pred rozdelením. Dôvodom je zmena účtovných štandardov.
ANO chce podporiť investície
Rezort hospodárstva a ANO by peniaze z SPP najradšej použili na investičné stimuly. "Medzi naše priority patrí tvorba nových kvalitnejších pracovných miest. Chceli by sme, aby akékoľvek peniaze navyše smerovali na ich podporu. Určite nesmú ísť do spotreby," povedal podpredseda ANO Jirko Malchárek.
Minister financií Ivan Mikloš by najradšej videl, aby sa dodatočnými dividendami splatila časť štátneho dlhu. "Boli by sme radi, keby minimálne polovica z výnosu smerovala na zníženie štátneho dlhu," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Pre ďalšieho z koaličných partnerov - KDH, ktoré návrh delenia SPP vetovalo - otázka rozdelenia výnosu nie je dôležitá. O svojich výhradách však mlčí. "My tento proces delenia zamietame, preto sme ho na vláde vetovali. Kým nie je celý proces uzavretý, nebudem sa k nemu vyjadrovať," zdôvodnil Pavol Minárik, podpredseda poslaneckého klubu KDH. Podľa neoficiálnych informácii vraj KDH prekáža, že by sa vyplatením mimoriadneho výnosu pri delení urýchlila návratnosť investície, za ktorú Nemci a Francúzi kúpili podiel v SPP. Obáva sa tiež, že by sa rozdelenie plynární premietlo do vyšších cien plynu.
Výnosy zo SPP sú určené na dlh
Podľa ekonóma by bolo rozumnejšie mimoriadne výnosy z SPP použiť skôr na znižovanie dlhu ako na investičné stimuly. "Už pri privatizácii SPP sa rozhodlo, že výnosy plynúce z majetku štátu budú prioritne použité na znižovanie verejného dlhu alebo dôchodkovú reformu. Aj keď nejde o politicky populárny krok, treba si uvedomiť, že dlh si ročne vyžaduje len na úrokoch asi 30 miliárd korún, ktoré by sa dali použiť inde," tvrdí analytik Tatra banky Robert Prega. "Ak by však požiadavky na vyššie stimuly mali viesť k vyššiemu dlhu, v tom prípade je to opodstatnené. Aj stimuly utvárajú do budúcnosti ďalšie perspektívy rastu," dodal.
Plynárne musia ešte tento rok oddeliť prepravu a distribúciu plynu od ďalších činností, tak, ako to požaduje európska legislatíva. Ak sa vládna koalícia nedohodne na jednotnom modeli do budúceho týždňa, môže to ohroziť delenie podniku. O presnom pláne má v utorok rozhodnúť valné zhromaždenie, ktorého sa okrem štátu zúčastnia aj ďalší dvaja akcionári SPP - nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Rozhodovať sa bude aj o výplate "mimoriadnych dividend".
Autor: ip