Pavol Paška sa ministra Kukana na Mojžitu neopýtal . FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Keď denník SME zverejnil informácie z personálneho spisu bývalého príslušníka ŠtB a súčasného veľvyslanca Slovenska v Bosne a Hercegovine Miroslava Mojžitu, viacerí poslanci zahraničného výboru sľúbili, že budú od ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana (SDKÚ) žiadať vysvetlenie. Predseda výboru Pavol Paška zo Smeru 15. mája povedal, že ministra kvôli tomu pozve aj na rokovanie výboru. Mojžita bol počas bývalého režimu rozviedčikom v ŠtB.
Prvý výbor, ktorý odvtedy zasadol, bol včera. Paška deň pred rokovaním výboru na otázku SME, či sa Kukana na Mojžitu spýta, povedal, že na to takmer zabudol, ale že sa spýta.
Počas rokovania výboru však žiadnu otázku Kukanovi nepoložil. Po hodine a pol urobil prestávku v rokovaní, pretože potreboval ísť na toaletu. Kukan počas prestávky odišiel.
Paška zrazu zmenil názor a povedal, že si nemyslí, že zahraničný výbor by sa mal zaoberať personálnou politikou ministerstva. Predtým si niečo s Kukanom šepkali. S ministrom sa vraj o Mojžitovi rozprával teraz cez prestávku. "Podľa vyjadrení pána ministra vymenovanie a príprava pána Mojžitu prebehlo v súlade so zákonom a toto mi stačilo."
Na Slovensku síce neplatí lustračný zákon, viacerí príslušníci ŠtB v štátnej správe však v minulých mesiacoch odstúpili z funkcie. Mojžita to urobiť nemieni a k svojej minulosti sa nechce vyjadriť. Paška, ktorý má v strane tiež poslanca s minulosťou agenta ŠtB Dušana Muňku, sa už po Kukanovom vysvetlení k Mojžitovi vracať nebude. Aj SDKÚ, ktorej je Kukan členom, má poslanca agenta Jozefa Banáša.
To, že sa Kukana na Mojžitu opýta, tvrdil aj predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos, ten však včera na rokovaní výboru vôbec nebol. Ostatní poslanci sa nepýtali.
Mojžita je jediným kádrovým pracovníkom komunistickej tajnej služby medzi veľvyslancami, viacerí z nich sú agenti. V I. správe ŠtB ako rozviedčik urobil kariéru a stal sa až zástupcom náčelníka odboru. Počas kariéry pôsobil ako rozviedčik krytý ako diplomat na ambasádach v Pekingu a v Dillí, v roku 1980 absolvoval "špeciálnu prípravu" v Moskve. Za dobrú prácu pre ŠtB dostal počas svojej kariéry tisíckorunové odmeny.
Jeho minulosť ministerstvu neprekáža, tvrdia, že rešpektujú zákon o ochrane utajovaných skutočností. Problém s ním nemá ani prezident Ivan Gašparovič, ktorý veľvyslancov vymenúva. Tvrdí, že ide o odborníka na Balkán a v čase jeho vymenovania nevedel o jeho minulosti.
V Čechách, kde platí lustračný zákon, by musel Mojžita zo svojej funkcie odísť.
MONIKA ŽEMLOVÁ