Symboly žijú v nás a za nás žijú ďalej

"Symboly žijú v nás a za nás žijú ďalej," napísal v jednej básni Laco Novomeský a tento verš by mohol byť mottom knihy Dušana Škvarnu Začiatky moderných slovenských symbolov. K vytváraniu národnej identity od konca 18. do polovice 19. storočia (Univerzita

Mateja Bela, Banská Bystrica 2004). Pravda, keby autor nebol historikom a nezaoberal sa inými symbolmi než tými, ktoré mal na mysli básnik. Hoci určitý súvis tu predsa je. Symboly celospoločenské, národné či štátne vznikajú z rovnakej obrazotvornosti ako tie individuálne, ibaže majú inú, nadosobnú funkciu, totiž slúžiť celku.

Škvarna sa dôkladne pozrel na začiatky tohto fenoménu, ktorý obyčajný občan vníma skôr pri slávnostných príležitostiach než v každodennom živote, a dosť presne určil jeho genézu, rozdeliac ju do piatich časových úsekov v rozmedzí rokov 1780 - 1849.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vznikom symbolov, legiend, mýtov sa u nás doteraz zaoberali najmä etnológovia, literárni a výtvarní historici, folkloristi; historici podľa

Škvarnu venovali tejto problematike menej pozornosti, jeho práca je teda v mnohom ohľade priekopnícka.

S veľkým zmyslom pre systemizáciu poznatkov siahol autor po publikovaných i nepublikovaných pramenných materiáloch, spomienkach, denníkoch, politických vyhláseniach a prehľadne utriedil všetko, čo zistil. A nie je toho málo.

Ak v stredovekom Uhorsku ako v dynastickom útvare vládla "dlhodobá etnická tolerancia" a teda nebolo potrebné zvýrazňovať sa symbolmi, ktoré boli mnohoráz spoločné s Maďarmi (kult uhorských svätcov, najmä sv. Štefana), tento stav sa postupne menil sebauvedomovacím procesom Slovákov a silnejúcou nacionalizáciou života v Uhorsku vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Škvarna to dokladá na mnohých príkladoch: "poslovenčovanie" Veľkej Moravy, nové výklady cyrilo-metodskej tradície, dôraz na vlastnú krajinu, jej živú i neživú prírodu, zdôrazňovanie kultúrnych pamiatok (Oravský hrad, Tatry, Devín), mýtus Jánošíka. Autor rozšíril výklad tzv. národných symbolov aj o pracovné činnosti Slovákov (bačovstvo, drotárstvo), o druhy zábavy a oblečenia (slovenský tanec, hudba, náznaky národného odevu), ba dokonca o gastronómiu, kde nemohli chýbať bryndzové halušky.

Oblasť hudby zahŕňa aj slovenské hymnické piesne, z ktorých sa najpopulárnejšou stala Tomášikova Hej Slováci z roku 1834 a ktorá vznikla v Prahe v tom istom mesiaci i roku ako česká hymna Kde domov můj i nemenej populárna pieseň Janka Matúšku Nad Tatrou sa blýska z roku 1844. Samozrejme, aj medzi symbolmi treba prísne rozlišovať a Škvarna to robí, lebo veď také národné jedlo alebo odzemok ešte nemôžu nadobudnúť primárne politický význam, ako je to pri hymnických piesňach alebo vlajkách či znakoch.

SkryťVypnúť reklamu

Tomuto typu symbolov, ktoré by som nazval inštituciálne, autor sa venoval v posledných dvoch kapitolách z obdobia revolučného a porevolučného Uhorska 19. storočia.

Škvarnova kniha je dielom historika, ktorého ani tá najlákavejšia príležitosť nezviedla na beletrizovanie, a teda na dramatizáciu určitých situácií. Ide mu len a len o fakticitu, o prehľad, nie o tematizáciu. Na druhej strane však nezostal iba zberateľom údajov, ale celej problematike symbolov venoval aj cenné teoretické úvahy, ktoré prekračujú daný rámec.

A ešte na chválu autora: nikde ani stopy po nacionalizme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu