SMK a KDH sú ochotné rokovať. Ide o 22 najväčších nemocníc (fakultné nemocnice, špecializované ústavy), ktoré sa zmenia na akciové spoločnosti. Pred rokom pri schvaľovaní reformy poslanci so vstupom investorov do nemocníc nerátali.
Súčasný zákon o poskytovateľoch hovorí, že v nemocniciach si štát musí nechať 51 percent akcií, zvyšok môže bezodplatne previesť na obce, župy a školy. O podmienkach prevodu za peniaze sa v zákone nepíše.
Z ministrovho nového návrhu vyplýva, že predávaných 49 percent akcií môže získať okrem obcí a škôl aj súkromník. SMK a KDH ho považujú za nejasný, v zdravotníckom výbore novelu preto nepodporili. Tibor Bastrnák z SMK povedal, že pripraviť takúto zmenu cez pozmeňovací návrh nie je celkom čisté. So vstupom investora do nemocníc SMK súhlasí, jej podpora závisí od toho, ako vstup súkromného kapitálu zákon definuje.
Zajac v najnovšej novele zákona o poskytovateľoch navrhol, aby si štát namiesto väčšiny mohol napokon v nemocniciach ponechať iba kontrolný balík 34 percent akcií. Odôvodnil to tým, že tak sa zachová najnižší podiel štátu, ak by do nemocníc vstúpil súkromný investor.
SMK pôvodne nesúhlasila, aby sa z poisťovní a nemocníc stali akciové spoločnosti. Navrhovala ich zmeniť na neziskové spoločnosti. Bastrnák vysvetlil, že názor nezmenili. "Boli sme opatrní, už vtedy sme vedeli, že raz musí prísť investor a ten, ak do nemocnice vloží peniaze, bude chcieť aj kontrolu. Systém ešte nie je stabilný, preto musíme zmeny robiť opatrne." Podľa neho by sa mohlo najskôr vyskúšať fungovanie s menšinovým vlastníkom. "Ak by preukázal dobrú vôľu a systém dobre fungoval, tak môže získať väčšinu."
Koaličné kluby budú o návrhu ešte rokovať. (dro)