V iránskej predvolebnej kampani sa objavili nezvyčajné elementy: mladé ženy. FOTO- REUTERS
V Iráne budú zajtra voliť prezidenta. Iránski aj zahraniční analytici však hovoria, že ho nezvolia. Nik z ôsmich kandidátov nemá potenciál, aby zaňho zahlasovalo 50 percent voličov. Otázna je aj účasť. Krajinou v posledných dňoch otriaslo niekoľko výbuchov. Polícia tvrdí, že ich cieľom je odradiť ľudí od účasti na voľbách. O týždeň či dva teda bude s najväčšou pravdepodobnosťou druhé kolo. Prvýkrát v histórii.
Už teraz však zaznievajú hlasy, že voľby nebudú slobodné. Nehovoria to len Američania, ktorí Teherán položili na os zla, ale aj nezávislí iránski intelektuáli a disidenti. Hoci na funkciu prezidenta chcelo kandidovať viac ako tisíc Iráncov, medzi nimi aj 89 žien, lustračným sitom Rady strážcov - ultrakonzervatívneho výboru iránskych klerikov - prešlo len osem mužov, z toho dvaja len tak-tak. So strážcami islamského charakteru Iránu bude musieť žiť aj nový prezident. Ten odchádzajúci Muhammad Chatámí sa presvedčil, že je to náročné.
Chatámí
Pred ôsmimi rokmi nastupoval ako reformátor. Spájala sa s ním nádej na lepší vzduch v zatuchnutom klerikálnom režime. Odchádza ako zlomený muž, ktorý sklamal svojich voličov: nič neurobil so stagnujúcou ekonomikou, dovolil biť študentov pri demonštráciách a dal sa vtiahnuť do pokračovania jadrového programu, ktorý Iránu robí problémy.
Práve ekonomika, zahraničná politika a ľudské práva sú hlavnými témami prezidentskej kampane. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sa nehovorí o islame. Aj preto, že polovica zo 67 miliónov Iráncov má menej ako 25 rokov. Voliť môžu od 15.
Rafsandžání
Najviac z kampane vedeli vyťažiť traja muži, z ktorých dvaja postúpia do druhého kola. Bývalý prezident Akbar Rafsandžání, reformátor a exminister školstva Mustafa Moin a konzervatívny Muhammad Kalibaf, ktorý riadil políciu.
Najväčšie šance sa dávajú Rafsandžánímu. Považuje sa za pragmatika, ktorý to vie s klerikmi aj so Západom. Podporujú ho hlavne biznismeni. Na politike Iránu by sa ale veľa nezmenilo: Rafsandžání v rozhovore pre CNN povedal, že nehodlá zastaviť jadrový program, hoci by chcel vylepšiť vzťahy s Američanmi.
Mladí
Rozhovor, ktorý poskytol šéfke zahraničného spravodajstva CNN Christiane Amanpourovej (je pôvodom Iránka) mu narobil veľa nepriateľov. Nejde o jeho obsah, ale o to, že ho poskytol americkej televízii. Jeho neprajníci tvrdia, že si ho zaplatil. Rafsandžání je však veľký stratég a vie, čo robí.
V kampani sa podobne ako reformátor Moin zameral na mladých ľudí. Oboch kandidátov sprevádzali krásne mladé Iránky, ktoré síce mali na hlavách šatky, ale boli aj riadne nalíčené. V Teheráne sa dokonca podľa reportérov svetových agentúr objavili aj ľudia, čo roznášali letáky na kolieskových korčuliach.
Práve nový spôsob vedenia kampane môže spôsobiť, že do druhého kola nepostúpi žiadny konzervatívny kandidát.