Ani nečitateľom tohto spisovateľa - búrliváka netreba predstavovať, jeho knihy Obratník raka či Tiché dni v Clichy boli s veľkým diváckym ohlasom sfilmované. Najmä Obratník raka, dielo, ktoré sa v Amerike udomácňovalo len s veľkými problémami, patrí dnes popredným dielam americkej literatúry. Henry Miller tu podal obraz svojho života počas pobytu v Paríži (1930-32). Hlavnou témou je hladný život zo dňa na deň, bez stáleho bydliska, žitý však dychtivo a družne a podľa možnosti aj rozkošnícky.
Aj Millerov Sexus je román s autobiografickými črtami, v ktorom sa podobne ako v ostatných jeho knižkách odzrkadľuje jeho prapodivný život plný čudáctiev a excesov, jeho egocentrizmus, ale aj jeho hlboké presvedčenie o absurdite ľudskej spoločnosti.
S mužmi sa vraj stretával pre zábavu a rozptýlenie, so ženami pre rozkoš. Čo o ňom však vieme? Narodil sa 26. decembra 1891 v New Yorku, detstvo prežil so svojou rodinou v Brooklyne. Keď skončil strednú školu, rozhodol sa pokračovať na City College of New York, ale študoval iba dva mesiace, pretože nedokázal prijať stereotyp študijného života. Živil sa rôzne, bral čo prišlo, od taxikára až po knihovníka. V roku 1917 sa spoznal s Beatrice Sylvas Wickensovou, s ktoru sa neskôr oženil a manželia Millerovci mali spolu aj dieťa. Na Henryho však čakalo ešte množstvo ďalších žien.
V roku 1920 začal pracovať vo Western Union, kde dostal aj priestor na písanie - šéf ho požiadal, či by nemohol napísať niečo o kurieroch, a tak vznikla knižka Clipped Wings. Vo Western Union pracoval až do roku 1928, keď stretol June Edith Smith Mansfieldovú, s ktorou odcestoval do Európy.
V roku 1930 bez nej pricestoval do Paríža, prenajal si lacný byt a začal písať. Preslávil sa najmä knihami Obratník Raka a Obratník Kozorožca, v ktorých opísal svoj život v Paríži. Obe knihy vyšli najskôr vo Francúzsku. V USA ich cenzúra pre obscénnosť zakázala. Vyšli až po trinástich rokoch a okamžite sa stali najpredávanejšími americkými knižkami.
V roku 1939 Paríž opustil a na naliehanie priateľa Lawrencea Durrela sa vydal na cestu do Grécka, kde strávil pol roka. Vypuknutie Druhej svetovej vojny urýchlilo jeho návrat omov. Počas pobytu v Grécku vznikla jeho kniha Kolos z Maroussi, v ktorej sprostredkoval svoj pohľad na zem, ktorú považoval za svätú.
"Majme svet mužov a žien s dynamom medzi nohami, svet prirodzenej zúrivosti, vášne, činov, drám, snov, šialenstva, svet, ktorý navodzuje ustavičné vytrženie…" |
Na sklonku života býval v Big Sur, jeho dom sa nachádzal iba kúsok od pobrežia Tichého oceánu. Toto miesto zvečnil v knihe Big Sur and the Oranges of Hieronymus Bosch. Počas tohto obdobia sa dvakrát oženil - s Janin Marthou Lepskou, s ktorou mal dve deti, a s Eve Mc Clareovou.
Neskôr sa presťahoval do Pacific Palisades v Južnej Kalifornii. Spoločenské povinnosti, rôzne stretnutia, večierky či rozhovory mu zaberali množstvo času a tak musel nevyhnutne literatúru zanedbávať, čo mu veľmi chýbalo. Zomrel 7. Júna 1963.
Sexusje román, sled prostých výjavov, rozprávačsky vďačných historiek, portrétov zaujímavých osôb. Spôsob akým je napásaný je vyslovene antiliterátsky, je to veľmi čitateľný text, ktorý sebavyjadruje Millerovo ja, akýsi ideál slobodného jedinca, ktorý popiera zvyky, príkazy, hodnoty predovšetkým neobmedzovaným ukájaním svojich libidóznych potrieb. Opakované exponovanie pohlavného styku bolo príčinou, prečo niektorí kritici obviňovali a obviňujú Millera z pornografie. Najlepšie však bude, ak to posúdite sami.
Autor: Verona Šikulová