Chirac a Blair pred Elyzejským palácom. FOTO - REUTERS |
Šéfovia vlád a štátov dvadsaťpäťky pravdepodobne dospejú k dohode, že s euroústavou si treba dať načas pokoj. Vyplýva to z dokumentov, ktoré získala ČTK. Hovorí sa v nich, že nie je reálne, aby sa z ústavy vyňali len niektoré pasáže a tie sa potom schválili.
Podľa bruselských diplomatov citovaných agentúrou Reuters je zrejmé, že záväzok únie, že do konca októbra 2006 sa dokončia ratifikácie dokumentu vo všetkých členských krajinách, je nesplniteľný. Pre to zrejme padne rozhodnutie, aby si krajiny, ktoré o euroústave ešte nehlasovali, samy vybrali či vôbec, ako a kedy budú dokument ratifikovať. Takéto rozhodnutie je veľmi vágne a vyhýba sa určeniu konkrétnych časových rámcov. Je to však maximum, na ktorom sú lídri schopní sa zhodnúť. Viaceré krajiny tvrdia, že ak sa summit nevyjadrí konkrétnejšie, schvaľovanie euroústavy pozastavia rovnako, ako to spravili v Británii.
Neistota je aj okolo rozpočtu: hoci Luxemburčania veria v dohodu, včerajšie podvečerené stretnutie lídrov Británie a Francúzska naznačilo opak.
Tony Blair a Jacques Chirac sa v Paríži stretli na schôdzke, ktorá bola zrejme ich najnepríjemnejším stretnutím od roku 2003, keď obe krajiny rozdeľoval ich postoj k vojne v Iraku. Teraz nešlo o vojnu, aj keď obaja lídri vytiahli silnú zbraň: peniaze. Debata o európskom rozpočte je však zástupná: v skutočnosti ide o to, kto bude Európe udávať tón.
Na schôdzku prichádzali obaja lídri s nezmieriteľnými stanoviskami a výzvou predsedníckej krajiny - Luxemburska, aby zabudli na spory a ukázali, že im "ide o ľudí."
Ešte predpoludním sa Blair stretol s luxemburským premiérom Jeanom-Claudeom Junckerom. Rokovali viac ako hodinu a po schôdzke nepredstúpili pred novinárov. Blairov hovorca však povedal, že premiér zopakoval, že odmieta návrh predsedníctva, aby sa Británia vzdala výnimky, podľa ktorej dostáva späť časť svojich príspevkov do bruselskej pokladnice. Británii ide o veľa: tvrdí, že ak by pristúpila na zrušenie výnimky, prišla by v rokoch 2007 až 2013 o 25 až 30 miliárd eur. Je ochotná vzdať sa ich, len ak sa prehodnotia štedré príspevky pre európskych farmárov. To by zasiahlo predovšetkým francúzsky vidiek.
Po stretnutí so Chiracom vystúpil Blair bez francúzskeho partnera na tlačovej konferencii, ktorá nebola v prezidentskom paláci, ale na britskej ambasáde. Podľa pozorovateľov to bolo nezvyčajné. Hovoril o priateľskej atmosfére, ale aj o "ostrých nezhodách". Naznačil tiež, že prekonať rozpory bude ťažké. (mik)