ekonomického rastu nás nemôže uspokojovať," povedal Putin. "Vysoká úroveň inflácie je neprijateľná," dodal.
Rusko sa ku koncu 90. rokov zbavilo povesti katastrofálnej ekonomiky a v posledných rokoch silne rastie. Ekonómovia však upozorňujú, že rastové tempo v poslednom čase stráca na dynamike, hoci ceny ropy, hlavnej vývoznej komodity, sú naďalej blízko rekordných úrovní. Podľa nich Rusko odstrašilo časť investorov kampaňou proti ropnej firme Jukos.
Vláda na tento rok znížila odhad rastu hrubého domáceho produktu na 5,8 percenta. Putin pritom vytýčil cieľ zvýšiť veľkosť ruskej ekonomiky do začiatku budúceho desaťročia na dvojnásobok, čo by vyžadovalo ročný rast okolo siedmich percent.
Štát by sa mal podľa Putina vyhýbať potláčaniu podnikateľskej iniciatívy a nehrať v ekonomike príliš veľkú úlohu. Za náležité sféry štátneho záujmu však označil infraštruktúru a obranu.
Prezident tiež vyzval vládu, aby vystupňovala úsilie o reformu ekonomiky, ktorá stále nadmerne závisí od energetického sektora. "Jedným z najdôležitejších cieľov zostáva reštrukturalizácia ekonomiky. Jej výsledkom by mal byť vznik tovární, ktoré produkujú kvalitné výrobky, po ktorých je na trhu dopyt," povedal Putin.
Inflácia tento rok rástla omnoho rýchlejšie, než vláda očakávala. Za prvých päť mesiacov sa ceny zvýšili o 7,3 percenta, takže Moskva opustila cieľ mať infláciu len 8,5 percenta. Ťažké bude splniť i revidovaný cieľ desiatich percent, uviedli ekonómovia.
Petrohradské ekonomické fórum, tzv. Davos Východu, sa považuje za hlavný ekonomický summit Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov a Putin ho otvára pravidelne. V poradí na deviatom fóre sa zúčastňuje vyše 2000 ekonómov a politikov zo šiestich desiatok krajín.
(čtk)