Ministerstvo chce do konca roku predať letisko

BRATISLAVA - Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj chcú každý po 15 percentách akcií v bratislavskom Letisku M. R. Štefánika. Návrh ministerstva dopravy, ktorý počíta s účasťou mesta a kraja až v roku 2010, včera kritizovali bratislavský primátor

FOTO

BRATISLAVA - Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj chcú každý po 15 percentách akcií v bratislavskom Letisku M. R. Štefánika. Návrh ministerstva dopravy, ktorý počíta s účasťou mesta a kraja až v roku 2010, včera kritizovali bratislavský primátor Andrej Ďurkovský aj župan Ľubo Roman.

Mesto ani kraj tak nesúhlasia s návrhom ministerstva dopravy, ktoré chce v prvej fáze privatizácie obe samosprávy úplne vynechať. Ministerstvo argumentuje, že štátny podiel prevedie na samosprávu až v roku 2010, aby sa do privatizácie letiska zachovala jednoduchá a prehľadná akcionárska štruktúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh privatizácie počíta s odpredajom 66 percent akcií oboch slovenských medzinárodných letísk v Bratislave aj Košiciach strategickým investorom. Investorov podľa hovorcu ministra dopravy Tomáša Šarlušku budú vyberať v jednej medzinárodnej súťaži. "Strategický podiel v košickom a bratislavskom letisku môže, ale aj nemusí získať jeden záujemca," povedal Šarluška.

Ministerstvo podľa Šarlušku predpokladá, že väčšinové podiely oboch medzinárodných letísk predá najneskôr do konca roka. Zostávajúcich 34 percent akcií oboch firiem si zatiaľ ponechá štát. "Akcie si chceme ponechať minimálne do roku 2010, aby sme mohli kontrolovať, či strategický investor plní svoje záväzky a naozaj mení firmu na konkurencieschopnú spoločnosť," povedal hovorca ministra. O bratislavské letisko sa už zaujímali rakúsky letecký dopravca Austrian Airlines, viedenské, ako aj frankfurtské letisko. Šarluška naznačil, že nie všetci záujemcovia môžu chcieť bratislavské letisko ďalej rozvíjať. Napríklad Rakúšania by sa lacného bratislavského konkurenta mohli zbaviť tým, že rýchlo rastúce letisko premenia na nákladné.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vybralo poradcu pre privatizáciu. Je ním konzorcium Meinl Bank, SH&E Limited a DLA Weiss-Tessbach Rechtsanwälte.

Bratislavské letisko vlani vybavilo takmer 900 miliónov cestujúcich, teda medziročne narástlo o 86 percent. V prvom štvrťroku tohto roku sa rast firmy ešte zrýchlil. (dc)

Kto sa zaujímal o letisko

Austrian Airlines: Rakúsky národný letecký prepravca, ktorý nedávno ovládol Slovenské aerolínie.

Flughafen Wien: Viedenské letisko vo Schwechate. Jeho záujem môže podľa niektorých pozorovateľov ohroziť rozvoj bratislavského letiska, ktoré je viedenskému priamym konkurentom.

Frankfurt Airport: Najväčšie nemecké letisko. S prepravnou kapacitou do 50 miliónov pasažierov ročne je oproti bratislavskému neporovnateľne väčšie.

SkryťVypnúť reklamu

Letisko M. R. Štefánika

Preprava osôb

Počet ľudí, ktorí leteli z bratislavského letiska, rastie takmer nepretržite od roku 1995. Vlani prepravilo letisko 858-tisíc osôb, teda päťkrát viac ako v roku 1995. Očakáva sa, že tento rok počet pasažierov prekročí pol druha milióna. V prvých štyroch mesiacoch letisko prepravilo 252 683 ľudí, o 82 percent viac ako v rovnakom období vlani.

Lietadlá

Letisko zaznamenáva aj nárast pohybov lietadiel. Vlani dosiahol počet pristátí a vzlietnutí 27 133, čo bolo o štvrtinu viac ako v rovnakom období 2004. Od januára do mája tohto roku 2005 dosiahol počet vzletov a pristátí 9250.

Letecké spoločnosti

Štrnásť leteckých spoločností - tradičných aj nízkonákladových - ponúka cestujúcim zhruba šesť desiatok destinácií. Posledná pribudla írska nízkonákladová spoločnosť Rynair s letmi do Frankfurtu.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy

Po check-in pultoch, ktoré letisko inštalovalo tento rok, čakajú letisko ďalšie investície. Rozšíriť by sa malo parkovisko aj priestory vyhradené pre predajné stánky leteckých spoločností. Súčasne prebieha rekonštrukcia triediarne batožín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 915
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 189
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 096
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 513
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 908
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 695
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 419
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu