BRATISLAVA - Najväčším problémom termálnych kúpalísk sú termotolerantné améby a moč. Termotolerantné améby, po slovensky meňavky, môžu narobiť problémy ľuďom, ktorí používajú kontaktné šošovky. Najhorší je zápal mozgových blán. Na Slovensku s tým však doteraz neboli problémy. Hygienici tvrdia, že ak zistia čo len najmenšie nedostatky, hneď dajú odstaviť bazén, hoci sa to prevádzkarom často nepáči.
Podľa Otakara Fitza z Úradu verejného zdravotníctva pri epidémii z meňaviek zomrelo v Česku v roku 1968 šesť až sedem ľudí.
Hygienici však nechcú ľudí strašiť a vyhnať z kúpalísk, u nás "nie je až taká strašná situácia", hovorí Elena Matisová z toho istého úradu. Spomína, že pred pätnástimi rokmi bol neriešiteľný problém s meňavkami na kúpalisku v Podhájskej. Bazény zrekonštruovali a dnes má kúpalisko veľmi dobrú kvalitu vody.
Problémom termálnych kúpalísk je aj moč. Fitz hovorí, že človek vstupujúci do termálnej vody s teplotou napríklad 36 stupňov, nevedomky vypustí do bazénu pol mililitra až mililiter moču. "Tomu človek nevie zabrániť, je to fyziologicky prirodzené." Toto znečistenie by však nebol problém, keby ľudia v bazénoch nemočili zámerne a pri vstupe do bazénov sa sprchovali a prechádzali cez brody.
Podľa Fitza za kvalitu vody zodpovedá prevádzkar 80 percentami a 20 percent problémov narobia návštevníci.
V lete by malo byť na Slovensku otvorených 184 umelých kúpalísk so 465 bazénmi. Z toho 158 bazénov s termálnou vodou. Doteraz dostalo povolenie na prevádzku od hygienikov 57 umelých kúpalísk, ďalších 49 žiadostí vybavujú. (rf)