a divadelník Ľubomír Burgr.
Doterajší minister Rudolf Chmel sa v septembri vyjadril, že "ignorácia kultúry je kolosálna". Často hovoril aj "dvoch krízach slovenskej kultúry - tvorivej neduživosti a finančnej biede". Bojoval s malou politickou podporou koalície, vlastnej strany ANO, chýbali mu však aj väčšie manažérske schopnosti. Tóth bude stavať najmä na ne.
Ministerstvo nedokázalo presadiť svoj návrh zákona o koncesionárskych poplatkoch, jeho návrhy dostavby novej budovy SND sa stretli s protestmi, bolo účastníkom sporov v Slovenskej filharmónii. O sľúbenej novelizácii zákona o umeleckých fondoch či o zmene grantového systému sa len diskutuje. Organizácia Pro Slovakia na prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí zatiaľ nevznikla pre zásadný nesúhlas ministerstva financií. Protesty vyvolalo aj nedávne Chmelovo rozhodnutie presunúť organizáciu Bratislavských hudobných slávností z Hudobného centra na Slovenskú filharmóniu.
Stratégia štátnej kultúrnej politiky, ktorú na jeseň schválila vláda, je síce prvým komplexnejším kultúrno-politickým dokumentom od roku 1989, jej prijatiu však nepredchádzala širšia odborná diskusia. Schválený akčný plán sa zatiaľ prakticky neplní. "Ministerstvo kultúry, zdá sa, vyčerpalo svoj vklad do diskusie tým, že vydalo na kriedovom papieri brožúrku so stratégiou," povedal nedávno signatár výzvy 1000 slov o kultúre politológ Samuel Abrahám.
Chmel neuspel ani v tom, aby rezort dostával pevne stanovené percento zo štátneho rozpočtu.
Nedávno Chmel udelil niekoľko mimoriadnych grantov bez konzultácie s odbornými komisiami, čo komentoval, že aj liberálny minister občas staví na "štátny dirigizmus".
Šéf sekcie umenia na ministerstve Andrej Zmeček považuje uplynulé obdobie za premeškanú šancu. Veľmi jasné zámery sa podľa neho neuskutočnili, lebo nemali administratívnu a právnu podporu. "Na rôznych postoch nebola ochota zobrať zodpovednosť za zmeny."
(zu)
Ministerstvo kultúry vlani hospodárilo s 3,6 miliardy
BRATISLAVA - Ministerstvo kultúry vlani hospodárilo s rozpočtom 3,6 miliardy korún, z toho takmer 1,3 miliardy išlo príspevkovým organizáciám a takmer pol miliardy rozpočtovým organizáciám. Na granty v ministerstvo vyčlenilo 458 miliónov, použitých bolo 444,5 milióna.
Návrh záverečného účtu ministerstva za rok 2004, ktorý predložila kultúrnemu výboru parlamentu štátna tajomníčka ministerstva Ágnes Biró, rozprúdil debatu, poslanci sa však zhodovali v tom, že kultúra je v kríze.
Poslankyňa za ANO Beata Brestenská si myslí, že kultúra by sa mala vštepovať od materskej školy, a preto by sa nebránila zlúčeniu ministerstiev kultúry a školstva. Podľa poslankyne za SMK Erszébet Dolník však bolo spojenie týchto ministerstiev v niektorých krajinách katastrofou.
(tasr, zu)