BRATISLAVA - Prešovské župné zastupiteľstvo včera ako prvé využilo svoju právomoc, keď rozhodlo, že novembrovými voľbami sa rozrastie o dvoch poslancov. Bude mať 62 členov a podľa všetkého sa počtom poslancov ostatným župám ešte vzdiali.
Počet volebných obvodov poslanci nezmenili, na návrh HZDS ich zostane 13. Ešte v apríli sa župan Peter Chudík, podporovaný "rozhodujúcim" klubom Smer-nezávislí, vyslovil za 60 obvodov (v každom by sa volil len jeden poslanec), na včerajšie rokovanie župný úrad predložil návrh, aby ich bolo 27, a reč bola aj o ôsmich.
Rozhodnutiu predchádzala vyše hodinová diskusia. Kým rozšírenie zastupiteľstva poslancom v zásade neprekážalo, návrh na zvýšenie počtu volebných obvodov niektorí ostro kritizovali. Pavol Tarcala z KDH ho dokonca označil za účelovú politickú kalkuláciu navrhovateľov, aby dosiahli lepší volebný výsledok.
Chudík, ktorý opäť kandiduje na župana, reagoval, že za každým návrhom je politika, teda aj za tým z dielne HZDS. A hoci vedenie župy podľa Marty Sibalovej z tlačového oddelenia rozhodnutie rešpektuje, nepovažuje ho za konečné.
Chudíkov protikandidát Ján Dobrovič z HZDS rozhodnutie považuje za víťazstvo "zdravého rozumu a občana". Keby bolo volebných obvodov 27, nemala by podľa neho župa v každom nejaké školské, sociálne či kultúrne zariadenie, teda niečo, za čo poslanec "zodpovedá".
Milan Benč zo Smeru by bol za to, aby volebných obvodov bolo osem, lebo takto by to podľa neho stranícke centrály mohli "najlepšie vykryť".
Zvýšením počtu poslancov by si mali polepšiť okresy Levoča a Svidník. Vraj preto, že dnes na to, koľko majú obyvateľov, majú málo poslancov. Dnes župa na jedného poslanca ročne vynakladá približne 120-tisíc korún, takže "pri tých miliardách, čo obhospodaruje", to podľa Dobroviča nie je tak veľa.
Župné voľby budú 26. novembra.
Počet poslancov v župách
bratislavská | 46 |
trnavská | 40 |
nitrianska | 52 |
trenčianska | 45 |
žilinská | 52 |
banskobystrická | 49 |
prešovská | 60 (má byť 62) |
košická | 57 |
(joč)