BRATISLAVA - Mnohí lekári i politici roky tvrdia, že hlavným problémom zdravotníctva je málo peňazí v systéme. Vyzbierané poistné podľa nich nestačí na pokrytie všetkých nákladov. Nemocnice to doteraz riešili tak, že sa zadlžovali, ich dlhy raz za čas vyrovnal štát.
Napriek ustavičným dlhom v zdravotníctve sa oň po reforme začali zaujímať finančné skupiny, pre ktoré je charakteristický takzvaný rýchloobrátkový biznis: kúpiť - reštrukturalizovať - so ziskom predať. "Zrejme je v zdravotníctve peňazí dosť, len sa neekonomicky rozdeľujú," myslí si Vojtech Stanek, vedúci katedry na Ekonomickej univerzite.
Zdravotníctvo je podľa Staneka pre finančné skupiny atraktívne, lebo má pravidelné povinné príjmy z poistenia. Ročne sa v systéme otočí asi 90 miliárd korún, z toho asi 30 percent pripadá na trh s liekmi.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že zdravotníctvo je sférou so širokou pôsobnosťou. "Pokiaľ bude u investorov seriózny záujem, zdravotníctvo môže byť pre nich zaujímavé," povedal hovorca ministerstva Karol Farkašovský.
Lekárska komora varuje pred monopolom, ak jeden majiteľ obsadí reťazec medzi poisťovňou, nemocnicami a lekárňami a bude určovať podmienky. "Majiteľ bude ovládať balík peňazí a rozhodovať o ich toku," povedal generálny sekretár komory Eduard Kováč.
Finančná skupina Penta Group má dnes podiel v zdravotných poisťovniach Dôvera a Sidéria - Istota. Podľa hovorkyne Penty Andrey Strakovej má firma záujem stať sa menšinovým vlastníkom poisťovne Apollo, keď sa tá zmení na akciovú spoločnosť. Na trhu sú ešte dve štátne poisťovne - Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná. Plán založiť zdravotnú poisťovňu nedávno ohlásila ďalšia finančná skupina J&T.
J&T je väčšinovým vlastníkom kúpeľov Štrbské Pleso, Penta Group cez spoločnosť Vitesa získala do prenájmu nemocnice v Humennom a Svidníku, cez spoločnosť Mirakl sa snaží skúpiť sieť lekární.
Kritik reformy Stanek si myslí, že "vstup finančných skupín do vlastníctva lekární, poisťovní a zdravotníckych zariadení je vraždou zdravotníctva". Dodal, že peniaze a orientácia na zisk samy osebe nemajú morálku.
Peter Goliáš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy hovorí, že vstup súkromného sektora je prospešný, lebo zvýši konkurenciu, z čoho budú mať osoh pacienti. Priestorom na podnikanie v poistení má byť v budúcnosti doplnkové pripoistenie. Uvoľní sa až vtedy, keď vláda spoplatní ľahšie choroby. "Reforma vytvorila tlak na zvyšovanie efektívnosti v zdravotníctve. Ak sa naplnia aj zámery na zúženie 'bezplatnej' starostlivosti, vznikne tiež trh v doplnkovom zdravotnom poistení," vysvetlil Goliáš.
Zdravotné pripoistenie je aj podľa Penty komerčne zaujímavé, a to "najmä v kombinácii s poskytovaním kvalitnej a profesionálnej zdravotnej starostlivosti a manažmentom pacienta".
Politici predpokladajú, že o spoplatnení rozhodne vláda po voľbách.
Pre J&T sa zdravotné poistenie stane atraktívnym biznisom, ak sa jej podarí získať nemocnice, lebo cez poisťovňu bude vedieť vplývať na ich chod. "Zatiaľ naozaj len skúmame možnosti," povedal hovorca spoločnosti Maroš Sýkora. Poisťovňa podľa neho môže prosperovať napríklad tak, že sa bude orientovať na určitú cieľovú skupinu. "Napríklad takú, ktorá si dokáže priplatiť za nadštandard."