V Kábule sa šíri cholera. Na vine je najmä špinavá voda. FOTO - REUTERS |
Zahraničné agentúry s odvolaním na amerických zdravotných expertov pôsobiacich v tejto oblasti informujú už o vyše 2000 chorých. Afganské ministerstvo zdravotníctva však popiera, že by mestu hrozila epidémia. Údajne v posledných dňoch zaznamenali len 300 prípadov, a nie je vôbec isté, či ide o choleru, či črevnú infekciu, ktorá je v Kábule jednoducho bežná. Riziko masového šírenia podľa miestnych úradov nehrozí.
Bezpečnostná agentúra ANSO včera začínajúcu sa epidémiu cholery potvrdila. Choroba sa začala šíriť už pred niekoľkými týždňami a zatiaľ na ňu zomrelo najmenej 8 ľudí.
V Kábule sú na choleru podľa zdravotníkov mimoriadne vhodné podmienky. Mesto, v ktorom žijú asi 3 milióny obyvateľov, nemá kanalizáciu, odpadové vody vytekajú priamo na ulicu. Veterné počasie umožňuje roznášanie prachu so zárodkami choroby a ako tvrdia zdravotníci, kotlina, v ktorej leží hlavné afganské mesto, tak pripomína skúmavku plnú baktérií a vírusov.
Dosiaľ veľmi zle fungujú komunálne služby a zvlášť v letných mesiacoch je mesto plné hnijúcich odpadkov ideálnym prostredím na šírenie infekčných chorôb. Zdroje pitnej vody sú dlhodobo vzhľadom na mimoriadne sucho značne znečistené a mestský vodovod bol zničený počas dvadsaťtriročnej vojny.
Nekontrolovaný prílev utečencov, ktorí sa stále vracajú z Iránu a Pakistanu, riziko šírenia cholery zvyšuje, pretože títo ľudia žijú často v ruinách bez minimálneho sanitárneho zariadenia.
Epidémie cholery, žltačky a ďalších chorôb postihujú Afganistan pravidelne. V roku 1999 vtedajšie talibanské vedenie požiadalo OSN o pomoc pri zastavení epidémie cholery, ktorá postihla 40-tisíc ľudí. O dva roky neskôr sa cholera začala nekontrolovateľne šíriť na severe krajiny. Pred troma rokmi afganské ministerstvo zdravotníctva priznalo, že ďalšia epidémia cholery sa v niekoľkých provinciách "šíri ako lesný požiar". Počas troch týždňov hospitalizovali 6-tisíc ľudí, najmenej traja zomreli.
Miestni lekári však súčasnú situáciu charakterizujú ako takmer normálnu. K zvýšeniu výskytu cholery tradične dochádza v júni a júli, keď je v Afganistane veľmi teplo a veterno. Vzhľadom na katastrofálnu hygienu sú podľa afganských lekárov infekcie úplne bežné a pretože zdravotná starostlivosť v niektorých oblastiach prakticky neexistuje, o rôznych lokálnych epidémiách sa ani svetová verejnosť nedozvie.
Teraz sa údajne vďaka prítomnosti stoviek zahraničných humanitárnych organizácií zdravotný stav obyvateľstva starostlivo sleduje, a preto sa môže zdať, že sa situácia zhoršila. PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ,
agentúra Epicentrum, Kábul