teľov elektriny na vykrytie starých deficitov v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ŠFLJEZ) predstavujú skrytú formu štátnej pomoci pre Slovenské elektrárne.
Mimovládne organizácie podali vo februári podnet, v ktorom žiadajú komisiu o prešetrenie pripravovaných právnych noriem. Riaditeľstvo komisie pre hospodársku súťaž podnetu vyhovelo. Minulý týždeň komisia oznámila organizáciám, že v tejto veci už začala komunikovať so slovenskými inštitúciami. Podľa mediálnej koordinátorky Priateľov Zeme Barbory Černušákovej komisia preverí, či výška štátnej pomoci, ktorá zatiaľ nie je známa, neprekračuje povolené európske limity. "Výška deficitu vo fonde na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení, ktorú chce ministerstvo dodatočnou záťažou spotrebiteľov elektriny vykryť, zatiaľ vyčíslená nie je," povedala Černušáková. Podľa odhadov slovenskej organizácie Energia 2000 sa náklady na odstavovanie a likvidáciu existujúcich slovenských jadrových elektrární môžu vyšplhať na 386 miliárd korún.
Ministerstvo hospodárstva by malo do konca roku 2005 vypracovať legislatívne normy upravujúce financovanie odstavovania a likvidácie jadrových elektrární. "Plná ťarcha súčasného deficitu vzniknutého vo fonde, by sa mala podľa uznesenia vlády z júna minulého roku preniesť na spotrebiteľov elektriny," povedala Černušáková. Spotrebitelia elektriny by tak podľa mimovládnych organizácií (MVO) v budúcich rokoch v účtoch za elektrinu platili aj za náklady, ktoré v súvislosti s výrobou elektriny v jadrových elektrárňach vznikli koncom minulého storočia. (sita)