Európsky vzpieračský šampionát 2001 v Trenčíne sa začal ziskom troch medailí Dagmar Danekovej (na snímke) - po štyroch rokoch sa končí zväzovým dlhom 1,7 milióna Sk voči Slovenskej televízii a hrozbou exekúcie. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Slovenské vzpieranie momentálne pretriasajú médiá v súvislosti s dopingovým nálezom ôsmej na európskom šampionáte Magdy Hornej a minulými dopingovými prípadmi v skupine trénera trenčianskej Dukly Milana Kováča. Vzpieračský zväz však čelí aj väčším problémom - bráni sa hrozbe uvalenia exekúcie.
"Keby som bol vedel, aké dedičstvo zanechalo minulé vedenie zväzu, neviem, či by som kandidoval," priznáva Marián Buschbacher, ktorý šéfuje slovenskému vzpieraniu iba štvrtý mesiac. "Stále sa vyplavujú nové veci - najnovšie sme zistili, že sekeru zanechalo aj v Zlatokove."
Kľúčový dlh má však Slovenský zväz vzpierania voči Slovenskej televízii. Pochádza ešte z obdobia majstrovstiev Európy 2001 v Trenčíne. "Dnes aj s penálmi dosahuje výšku zhruba 1,7 milióna korún," konštatuje šéf zväzu, ktorý má ročný rozpočet necelých päť miliónov. "Prvý raz som o probléme počul koncom februára na volebnom valnom zhromaždení, keď ktorýsi z delegátov žiadal k nemu stanovisko od vtedajšieho vedenia. To ho však bagatelizovalo. Keď sme boli predčasom nútení odvolať bývalého predsedu Dušana Vavroviča aj z postu generálneho sekretára, nechal na stole doklady a medzi nimi sme objavili prvostupňové súdne rozhodnutie v tejto kauze."
Pred štyrmi rokmi uzatvoril zväz so Slovenskou televíziou zmluvu o prenosoch z ME 2001 v Trenčíne. "Bola nevýhodná, za televízne prenosy sme mali zaplatiť pol druha milióna korún, ale nemali sme na výber, lebo Európska vzpieračská federácia vzhľadom na kontrakt s Eurosportom ich stanovila ako podmienku na usporiadanie šampionátu," priznáva bývalý predseda Dušan Vavrovič. "Napriek tomu prepočty naznačovali, že by sme vďaka príjmom od sponzorov mohli byť v ažurite. Viacerí z nich však v poslednej chvíli odskočili, lebo dlho to vyzeralo, že prenosy nebudú."
Zväz zaplatil pol milióna a milión ostal vo vzduchu. Nové vedenie STV ho začalo vymáhať. Aj s úrokmi, ktoré denne nabiehajú a pomaly sa blížia výške dlhu. Podľa nového vzpieračského šéfa dosahujú asi 700-tisíc korún. "Podali sme odvolanie, aby sme zastavili hrozbu exekúcie - istinu nám asi neprepáčia, ale boli by sme radi, keby nám odpustili penále," vraví Buschbacher.
Zväz za Vavrovičovho vedenia doplatil aj na súd s bývalým dlhoročným predsedom Karolom Gumánom, ktorého potrestal dvojročným trestom za zavinenie dopingového prípadu jeho syna Viktora napriek tomu, že ten vzal vinu na seba. Gumán musel v dôsledku toho odísť aj z orgánov európskej federácie. Vyše tri roky sa ťahajúci spor s ním však zväz prehral a musí platiť 159-tisíc korún. Ďalšie peniaze vo vopred prehratom prípade minul na obhajcoch. "Zväzu exekvovali auto a ešte nám ostáva splatiť asi 30-tisíc," vraví Buschbacher. Paradoxne - Gumán sa dostal späť do vedenia zväzu: je druhým podpredsedom a po odstúpení Kováča z postu reprezentačného trénera aj dočasne zodpovedným mužom za túto oblasť.