Problém Vodárenskej ulice sa ťahá od začiatku 90. rokov. Baraky vtedy začali osídľovať prvé rodiny. Približne päťdesiat Rómov, ktorí protiprávne obývajú totálne zničenú budovu, sa malo do včerajšieho rána dobrovoľne z baraku vysťahovať. FOTO PRE SME - ROBERT SÁNDOR |
Približne päťdesiat Rómov, ktorí protiprávne obývajú totálne zničenú budovu Železníc SR na Vodárenskej ulici v Košiciach, sa malo do včerajšieho rána dobrovoľne z hrôzostrašného baraku vysťahovať. V opačnom prípade ich mali deložovať a ruinu čiastočne zbúrať, aby sa do nej nemohli opäť nasťahovať. Včera ráno visela pred polozrúcaninou čerstvo vypraná bielizeň. Obyvatelia sa tešia. "Asi si to rozmysleli. Veď nás nemôžu len tak vyhodiť na ulicu! Musia to dajako riešiť," hovorí mladá žena s dieťaťom na rukách.
Opodiaľ stojí staršia pani. Prišla sa na vlastné oči presvedčiť, že bradatý problém sa definitívne vyrieši. "Tušila som, že to takto dopadne. Desať rokov vypisujeme sťažnosti, chodíme po úradoch, posielame petície, ale každý na nás kašle," bezradne rozhadzuje rukami dôchodkyňa, ktorá býva v neďalekom bloku na sídlisku Mier.
Problém Vodárenskej ulice sa ťahá od začiatku 90. rokov. Baraky vtedy začali osídľovať prvé rodiny. Len niektoré dostali výmer či potvrdenie o trvalom pobyte. Časom však medzi nimi začali prevládať nelegálni nájomníci. Pre obyvateľov časti sídliska sa začalo peklo.
"Ľudia, ktorí tu majú garáže, ich nemôžu používať. Prebrodiť sa k nim cez hory odpadkov a pomedzi potkany je nemysliteľné. Polícia a hasiči tu pravidelne museli zasahovať. Pritom kedysi to bolo tiché a slušné sídlisko. Teraz sem chodia turisti a fotia si to. Pretože také čudo dnes už len ťažko niekde nájdete," hovorí učiteľka na dôchodku.
Väčšinu obyvateľov, ktorí žili v bývalých stavbárskych ubytovniach legálne, pred dvoma rokmi mesto presťahovalo do náhradných priestorov, v dvoch barakoch vybúralo priečky a okná, ohradilo ich. Železnice ako majiteľ svoju budovu prenajali spoločnosti Gestiv, ktorá ju chcela aj odkúpiť. Do chátrajúcej ruiny bez vody, elektriny a kúrenia sa opäť nasťahovali dve rodiny. Keďže dodnes firma dohodnutú sumu nevyplatila, ŽSR sa rozhodli od zmluvy odstúpiť a problém definitívne vyriešiť. Nikto však nevie, kde bude tridsať Rómov po vysťahovaní bývať. Mesto ani železnice pre nich náhradné ubytovanie nemajú. "Sami si ho musia hľadať. Každý z nich mal trvalý pobyt niekde inde a svoje byty predali. Navyše mesto nie je majiteľom budovy," povedala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková.
Podľa informácií zo Železníc SR deložovanie a čiastočnú asanáciu z "technických príčin" odložili na dnes.