BRATISLAVA - Podnikatelia sa už nemusia stresovať vypracúvaním registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Povinnosť vytvoriť tieto interné predpisy a dať si ich schváliť štátnym archívom sa totiž z 30. júna tohto roka odkladá o dva roky. "Príslušná novela vyhlášky ministerstva vnútra dnes (v pondelok, pozn. red.) odišla do redakcie zbierky zákonov a mala by vstúpiť do platnosti v najbližších dňoch," povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia rezortu vnútra.
Ministerstvo k tomuto kroku pristúpilo po masívnej kritike médií, podnikateľských združení a niektorých politikov, ktorým prekážala nadbytočná byrokratizácia práce podnikateľov. Nové poriadky totiž určovali prísne pravidlá nakladania so všetkými písomnosťami súvisiacimi s podnikaním. Medzi nimi boli aj také ustanovenia, ako povinnosť zamrežovať si vchodové dvere, či zamestnať stredoškolsky vzdelanú osobu na preberanie pošty, čo by bolo pre mnohých drobných živnostníkov neúnosné.
Rezort vnútra si však podľahnutie tlakom nepripúšťa. Pri zdôvodňovaní odkladu účinnosti niektorých ustanovení vyhlášky si sťažuje na podnikateľov, ktorí si povinnosť známu už niekoľko rokov nechali na poslednú chvíľu a archívy by dnes nemali kapacity na zvládnutie vzniknutého návalu agendy. Samotný zastrešujúci zákon o archívoch a registratúrach zatiaľ rušiť alebo meniť nechce.
Zavádzame, čoho sa Česi zbavili
Povinnosť viesť registratúru, ktorú sa slovenské ministerstvo vnútra snaží rozšíriť aj na občanov podnikateľov, ešte do vlani fungovala aj v susednej Českej republike. Novým zákonom o archívnictve a spisovej službe však túto povinnosť od tohto roka zrušili. Spisovú službu, tzv. registratúru, tam už majú povinnosť viesť len verejné inštitúcie, štátne podniky a niektoré mestá a obce.
"Máme tu 900-tisíc živnostníkov, ktorí mali povinnosť viesť spisovú službu. Nedalo sa to však ustrážiť ani omylom. Teraz je situácia oveľa príjemnejšia," povedal Jiří Úlovec z odboru archívnej správy českého ministerstva vnútra. "Zachovali sme len povinnosť súkromných firiem, aby archivovali niektoré druhy dokumentov, ako napríklad zakladateľské listiny, štatúty, účtovné doklady a podobne. Podateľne a komplikovanú evidenciu došlej a odoslanej pošty sme zrušili," doplnil.
Archivári to chcú
Hoci naše ministerstvo vnútra zdôvodnilo odklad vyhlášky vzhľadom na nával práce na slovenských archivárov, tí sa na nové poriadky nesťažujú. Naopak, podporujú ich. "Upozorňujeme verejnosť, že mediálna kampaň pod heslom boja proti byrokracii a administratíve v skutočnosti smeruje k svojvoľnému a živelnému ničeniu registratúrnych záznamov a medzi nimi aj budúcich archívnych dokumentov," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré minulý týždeň prijala Spoločnosť slovenských archivárov. Stavovská organizácia archivárov sa stotožňuje s ich nadriadenými na ministerstve, podľa ktorých sú prísne pravidlá práce s dokumentmi potrebné, aby sa uľahčila práca bádateľov v budúcnosti.
Koaličné strany sa začiatkom júna dohodli na tom, že zákon o archívoch a registratúrach v tomto alebo budúcom roku upravia tak, aby nezavádzal pre podnikateľov nezmyselné povinnosti.