Chystáte sa autom na dovolenku do zahraničia? Mali by ste si dať pozor na niektoré novinky v pravidlách na cestách, aby ste pri stretnutí s políciou zbytočne neprišli o desiatky až stovky eur.
Reflexné vesty
Vesty, ktoré budú o nejaký čas povinné aj u nás, sú už teraz nevyhnutnou súčasťou výbavy auta vo viacerých krajinách. "V zahraničí ich už teraz treba mať v Rakúsku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku," hovorí Vladimír Michal zo Stella Centra. Pre slovenských motoristov je to dôležité najmä v Rakúsku, keďže je to tranzitná krajina pre väčšinu Slovákov smerujúcich do Chorvátska, Talianska, Francúzska aj Španielska. Rakúski policajti vodičov, ktorí nemajú vesty, pokutujú sumou 36 eur, čo je podľa súčasného kurzu vyše 1400 korún.
Reflexné vesty slúžia najmä pri zastavení auta pri poruche, prípadne defekte. Vladimír Michal hovorí, že v osobných autách by mala stačiť jedna vesta. V autobusoch by mali byť minimálne dve - jedna pre vodiča, druhá pre sprievodcu s tým, že pri poruche by mali ľudia ostať v autobuse. Keď vyjdú von, mali by byť od autobusu a cesty čo najďalej.
"V Čechách treba mať vestu vo firemných autách, tam to platí už od 1. januára 2003. V žiadnej krajine nemajú presné ustanovenie, že v aute musí byť viac ako jedna vesta. V Španielsku a Portugalsku však platí, že vestu by mal mať každý, kto vystúpi z vozidla. Čiže keď sú štyria a v prípade poruchy všetci vystúpia z auta, musia mať štyri vesty," hovorí Michal.
Vesta stojí na Slovensku zhruba od 100 korún na trhu, do 200 korún na benzínových čerpadlách. Používať treba vestu podľa európskej normy 471. "To znamená, minimálne dva alebo viac reflexných pásov. Norma 471 nehovorí o tom, akej farby vesta má byť, ale zaužívané sú klasické oranžová, zelená, červená, žltá. U nás sa iné ani nepredávajú," hovorí Michal.
Špeciality niektorých krajín
Policajti v Bulharsku, Fínsku a Turecku môžu kontrolovať, či majú vodiči hasiaci prístroj. Dva výstražné trojuholníky sú povinné v Srbsku a Čiernej Hore, Slovinsku, Macedónsku a Turecku. V Chorvátsku sú povinné v prípade jazdy s prívesom. Švajčiarsko znížilo limit na jazdu s alkoholom v krvi na 0,49 promile. Pri nameraní vyšších hodnôt sú veľmi vysoké pokuty.
(rf)