Americká umelkyňa Barbara Kruger získala Zlatého leva za celoživotné dielo. Textami pokryla fasádu Talianskeho pavilónu, jej práce vybrala María de Corral do svojej prehliadky 42 umelcov, s ktorými už spolupracovala, alebo s nimi chce nadviazať spoluprácu v budúcnosti. FOTO - ARCHÍV BB
Cez víkend otvorili v Taliansku najväčšiu svetovú prehliadku súčasného výtvarného umenia - Benátske bienále, prevládali inštalácie a video
Benátske bienále, mamutie prestížne podujatie vo svete výtvarného umenia, tento rok oslavuje už svoje stodesiate narodeniny. Tento ročník priniesol veľa pozitívnych zmien, koncepčných aj organizačných, čím sa prehliadka súčasných umeleckých hviezd posunula o kus dopredu.
Bienále pred dvoma rokmi charakterizoval premrštený počet vystavujúcich umelcov (celkovo až 350!), chaos a neprehľadnosť, zle zvládnutý prílev návštevníkov a novinárov pri otvorení, ktoré sprevádzal zvýšený pohyb sanitiek a tropické horúčavy. Ďalšie pokračovanie sa už obišlo bez chýb minulosti.
Zmena nastala aj pri voľbe hlavných kurátorov - po prvý raz sa nimi stali dve ženy, Španielky María de Corral a Rosa Martínez. Výber mien umelcov sa pre dve hlavné prehliadky pod ich taktovkou zredukoval na konečný počet deväťdesiat, čo bolo cítiť aj na inštalácii - prevládala voľnosť, vzdušnosť a ľahkosť, na akú si pravidelný návštevník bienále očakávajúci stovky diel, musel chvíľu zvykať.
Na otvorenie prišli všetci, ktorí formujú súčasnú umeleckú scénu - umelci, kurátori, teoretici a kritici. Po bývalom prístave Arsenale sa prechádzal jeden z víťazov Turnerovej ceny Grayson Perry, po Giardini, mieste medzinárodných pavilónov, nemecká dvojica Eva a Adele, slávny homosexuálny pár Gilbert a George pred britským pavilónom rozdávali autogramy.
Prehliadka bienále, situovaná do benátskych záhrad, bývalého prístavu Arsenale, múzeí a galérií roztrúsených po meste, je rovnako ako po iné roky náročná na čas a zároveň je previerkou fyzických síl. Kto má pocit, že dva dni strávené v hlavných "stanoch" nestačia, môže absolvovať veľké retrospektívne výstavy slávneho Luciana Freuda, Jacksona Pollocka či Amadea Modiglianiho.
Bienále sa každý druhý rok rozširuje a prizýva k účasti nové krajiny. Pôvodne si jednotlivé štáty budovali pavilóny iba v Benátskych záhradách, kde má svoju stavbu aj Slovensko (ešte stále spolu s Čechmi), dnes si otvárajú svoje prehliadky už v budovách, postavených priamo v meste. Bývalý prístav Arsenale sa stal pravidelným miestom na veľkolepú prehliadku, ktorú pripravila jedna z kurátoriek Rosa Martínez pod názvom Vždy o trochu ďalej.
Taliani svoj pavilón opäť obetovali prehliadke svetového umenia, tentoraz pod názvom Experience of Art. Napriek trendu veľkého návratu maľby hovoria obe prehliadky a s nimi spolu aj národné pavilóny o niečom inom - v Benátkach prevládajú objekty, inštalácie a videá.
Regina José Galindo, narodená v Guatemale, pracujúca a žijúca v Dominikánskej republike, získala Zlatého leva pre mladého umelca do 35 rokov. Jej triptych v spojení videa, dokumentu a performancie poukazuje na problémy súčasnej guatemalskej spoločnosti. FOTO - ARCHÍV BB
Slovenský pavilón sa stretol s úspechom. Stano Filko, Boris Ondreička, Ján Mančuška a Marek Pokorný pripravili atraktívnu prehliadku, z ktorej sa návštevníkom nechcelo odísť. FOTO - ARCHÍV SME
Autor: ANDREA KOPERNICKÁ, Benátky