Čínski vojaci hľadajú obete náhlej povodne, ktorá v piatok zasiahla základnú školu v odľahlom meste Ša-lan na severovýchode Číny. Katastrofa si vyžiadala najmenej 91 životov, z toho je 87 detí. V čase, keď školu zasiahol horský potok rozvodnený po prudkých dažďoch, sa v nej nachádzalo viac ako 350 žiakov vo veku od šesť až 14 rokov. FOTO - REUTERS |
V Maďarsku mali v sobotu zjazd hlavná vládna aj hlavná opozičná strana. Na prvý pohľad by si človek zjazdy pomýlil. Vládni socialisti ho mali stiesnený a uzavretý, ako nejaká porazená opozičná strana, novinári boli väčšinu času vykázaní aj z budovy, kde sa konal. Zjazd opozičného Fideszu bol naopak bombastickou spoločenskou a marketingovou udalosťou za účasti takmer desaťtisíc ľudí, akoby išlo o dlhé roky úspešne vládnucu stranu.
Rozdiel vysvetľuje aj to, že zjazd socialistov zvolali narýchlo. Fidesz naopak ten svoj dlho starostlivo pripravoval. Zjazdy však aj napriek tomu charakterizujú správanie sa oboch strán.
Zneistení socialisti oslabení neustálymi vnútornými rozbrojmi sú dlhodobo v defenzíve voči sebaisto pôsobiacemu a disciplinovanému Fideszu. Nepomohol im ani takzvaný program sto krokov, čiastkových vládnych opatrení na uľahčenie života občanov. Podľa májového prieskumu agentúry Szonda Ipsos by Fidesz volilo 28 percent opýtaných, socialistov iba 23 percent.
Inak oba zjazdy nepriniesli nič neočakávané. Napriek nespokojnosti po blamáži s voľbou prezidenta socialisti nevypovedali koalíciu a takmer jednohlasne potvrdili vo funkcii súčasné vedenie. "Strana utrpela bolestnú politickú porážku, tú jej však neuštedrila opozícia ani koaličný partner. Porazila sama seba," prehlásil premiér Ferenc Gyurcsány a delegáti to väčšinou prijali. Pozícia vedenia sa naopak posilnila, premiér a jeho prívrženci ovládli prípravu na budúcoročné voľby.
Zjazd Fideszu tiež potvrdil, že stranu má stále pevne v rukách expremiér Viktor Orbán. Ako jediný kandidát za predsedu strany a dostal 1318 hlasov. Okrem toho boli už iba 4 neplatné hlasy. Počet podpredsedov sa rozšíril, k doterajším napríklad pribudla donedávna neznáma miestna politička z Miskolca zo severovýchodu Maďarska. Podľa marketingových poradcov totiž Fideszu v najužšom vedení chýba žena a vidiecky politik.
Zjazd strany sprevádzala konferencia občianskych krúžkov, formálne nezávislého hnutia riadeného Orbánom a bohatý kultúrny program, ktorý prilákal veľa záujemcov.
Zo zahraničných hostí na zjazde vystúpil líder českých občianskych demokratov Mirek Topolánek, listom delegátov pozdravila napríklad šéfka CDU Angela Merkelová. Slovensko zastupovali iba politici SMK, KDH zjazd tiež pozdravilo aspoň listom. V mene krajanov rečnil Béla Bugár, ktorý sa stáva hlavným spojencom Fideszu spomedzi menšinových politikov. "Maďarská vláda v referende o dvojakom občianstve v decembri nielen zavádzala maďarských voličov, ale urazila ľudskú dôstojnosť Maďarov za hranicami," vyhlásil Bugár a vyjadril nádej, že bude budúca vláda schopná dať duchovnej spolupatričnosti Maďarov doma a v zahraničí aj právnu formu.
PETER MORVAY