Mečiar tak otvorene ponúkol povolebnú spoluprácu ANO, hoci ešte pred týždňom na sneme HZDS tvrdil, že je predčasné hovoriť o povolebných koalíciách. "Povedal som áno strane ANO, lebo vo vládnej koalícii vládne napätie a prebieha tam zápas. Pritom ANO v oblasti školskej politiky má pravdu, ku ktorej sa hlásime aj my."
HZDS nebude podľa Mečiara vstupovať do napätých vzťahov medzi ANO a KDH. "Je to ich zápas, v ktorom my nebudeme pomáhať kresťanským demokratom."
Mečiar hovoril o "generačnej výzve", akou bude prijímanie eura a adaptácia Slovenska v prostredí Európskej únie. Zároveň odkázal predsedovi SNS Jánovi Slotovi a poslancovi SMK Lászlóovi Kötelesovi, ktorí boli tiež hosťami kongresu ANO, že to "nie je možné dosiahnuť na báze nacionalizmu".
Mečiar dal najavo svoj vzťah k Slotovi aj tým, že na rozdiel od iných hostí ho nepozdravil a sadol si ďalej od neho.
Povolebnú spoluprácu ponúkol ANO však aj samotný Slota. "ANO je síce liberálna strana, ale keď ide o pragmatické riešenia, vieme nájsť spoločnú reč. Dôkazom toho sú páni Rusko a Zajac," povedal Slota.
Spoluprácu ponúkol ANO za Smer aj Jozef Burian, ktorý vyslovil ľútosť, že po voľbách v roku 2002 sa "cesty ANO a Smeru nespojili".
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort nechcel preceňovať vyjadrenia zástupcov strán na kongrese ANO, lebo takéto priateľské slová "sa pri takejto príležitosti zvyknú hovoriť".
Predseda ANO Pavol Rusko vníma ponuky ako "dobrý signál" pre voličov jeho strany. "Sú pre nás znamením, že náš koaličný potenciál je veľmi veľký a že v prípade úspechu v parlamentných voľbách budeme mať niekoľko alternatív," povedal.
Podľa Ruska na snem pozvali všetky politické strany vrátane KDH. Kresťanskí demokrati však "podanú ruku" odmietli. (sen)