BRATISLAVA - Takmer 90 percent ľudí si myslí, že na Slovensku má existovať verejnoprávna televízia. Také sú výsledky telefonického prieskumu na reprezentatívnej vzorke 500 občanov, ktorý si denník SME objednal v agentúre Markant.
"Je to podstatný odkaz, že verejnosť chce popri komerčných staniciach aj vyvažujúci prvok vo forme verejnoprávnej televízie," hovorí o výsledkoch Branislav Zahradník z STV. Podľa neho súčasná STV "vyvažujúcu" úlohu určite plní.
Väčšina opýtaných - 67 percent - ocenila aj zlepšenie kvality vysielania STV po nástupe Richarda Rybníčka do funkcie generálneho riaditeľa. Zároveň si však až 69 percent respondentov myslí, že by STV mala vysielať viac pôvodných slovenských programov.
"Vyrobili z nás najväčších neprajníkov pôvodnej tvorby, ale my sa s našimi kritikmi sporíme len o miere jej zastúpenia," tvrdí Zahradník, podľa ktorého sú umelci výnimočne netrpezliví. O "netrpezlivosti" dvoch tretín divákov hovorí: "Ak by ste sa opýtali verejnosti, či chce viac športových programov a viac dobrých filmov, väčšina by tiež povedala, že áno."
Milan Markovič, ktorý sa zapojil do nedávnej kritiky STV, považuje za prirodzené, že umelci majú záujem niekde sa realizovať. Súčasné vedenie STV sa podľa Markoviča správa pri ponuke programov ako drogový díler. Aj ten najprv podá návykovú látku potenciálnemu klientovi a potom chce, aby za ňu zaplatil, pričom sa odvoláva na to, že "ľudia to chcú".
Za hlavný dôvod súčasnej vlny kritiky vedenia STV považuje podľa prieskumu až polovica ľudí konkurenčný boj medzi televíziami.
"Podstatné nie je to, že STV odkrojila väčší podiel z reklamného trhu, ale to, či s konkurenciou bojuje legálnym spôsobom. STV porušuje pravidlá duálneho systému," myslí si člen Rady STV Bohumír Bobocký.
"STV dostala vlani najviac pokút zo všetkých televízií," hovorí poslankyňa Eva Rusnáková z SDKÚ. "Zdá sa, že súkromné médiá si vedia pri dodržiavaní zákona o vysielaní dávať väčší pozor ako STV."
ZUZANA ULIČIANSKA